Pages Menu
Categories Menu

Posted by on kwi 6, 2022 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta, Prawo, Retencja | 0 comments

Wrocław „Złap deszcz” 5 tys. na retencję, w tym na dachy zielone

Wrocław „Złap deszcz” 5 tys. na retencję, w tym na dachy zielone

We wtorek, 5 kwietnia 2022 ruszył nabór wniosków do programu Złap Deszcz. Mieszkańcy Wrocławia mogą uzyskać do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje do „łapania” wody opadowej. Na dofinansowanie mogą liczyć również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Warto korzystać z potencjału „deszczówki” – szczególnie w obliczu postępujących zmian klimatycznych. Jak złożyć wniosek do programu Złap deszcz?

Dopłaty co roku cieszą się dużą popularnością wśród wrocławian, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej eko. Instalacje, takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka. Tegoroczną nowością jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego.

Cieszy mnie, że w ostatnich latach program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dbajmy o to, by ograniczać zużycie wody, tym bardziej że można korzystać z wody opadowej. W tegorocznej edycji Złap Deszcz na dofinansowania przeznaczymy ponad 560 tysięcy złotych. Wszystko po to, by nie marnować i korzystać z wody, która jest darmowa
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jakie dopłaty w ramach programu Złap deszcz?

Miasto sfinansuje do 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę – przyp. red.) wydatków związanych z realizacją zadania. To maksymalnie 5 tys. zł w przypadku osób fizycznych lub 10 tys. zł, gdy wnioskodawcą jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Duże miasta, w tym Wrocław, są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z potencjału „deszczówki”. Zebrana z dachu i rynien, a następnie zmagazynowana, może być wykorzystana w okresie bez opadów
Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW

To już czwarta edycja programu. Do tej pory miasto sfinansowało około 430 instalacji za blisko 1,3 miliona złotych.

Jestem bardzo zadowolony ze stworzonej przeze mnie instalacji na wodę deszczową. Drewniane 200-litrowe beczki w znaczący sposób wpłynęły na estetykę mojego ogrodu. Dzięki Złap deszcz mogłem natychmiast zrealizować projekt, o którym myślałem od dłuższego czasu. Zachęcam do wzięcia udziału w programie, moim zdaniem jest to świetne działanie proekologiczne Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu Złap deszcz

– Obecnie gromadzę wodę w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu podlewam ogród bez korzystania z bieżącej wody. Dodatkowo wykorzystujemy „deszczówkę” również w celach gospodarczych, np. myjąc taras, co pozwala na duże oszczędności. Wszystkim, którzy trochę tej wody u siebie mają, zachęcam, żeby ją łapali, wykorzystywali i cieszyli się z tego – zachęca pani Hanna, wrocławianka, która skorzystała z dopłaty w programie Złap deszcz.

Dofinansowanie również na zielony dach

Nowością tegorocznej edycji programu Złap Deszcz jest również możliwość uzyskania dofinansowania na realizację dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego. W związku z tym UM Wrocław przygotował poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku założyć instalację na swoim dachu.

Po realizacji zielonego dachu dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga w podatku od nieruchomości dotyczy realizacji zielonego dachu o grubości co najmniej 6 cm na budynkach mieszkaniowych i jest uzależniona od powierzchni zielonego dachu oraz liczby kondygnacji budynku.

Wnioski do pobrania. Jak złożyć wniosek do Złap deszcz?

Wnioski do programu Złap Deszcz są przyjmowane przez Wydział Wody i Energii od wtorku, 5 kwietnia do wyczerpania środków. W formie papierowej można je złożyć:

  • składając wniosek na Biuro Podawcze Urzędu Miejskiego – ul. Bogusławskiego 8-10/Zapolskiej 4, sala S4 parter, okienko 6 i 7 w godz. 8.00 – 15.15. lub pl. Nowy Targ 1-8, pok. 5 (kancelaria nie udziela informacji);
  • przesyłając na adres Wydziału Wody i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10; 50-031 Wrocław.

Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej:

  • wysyłając na adres: wwe@um.wroc.pl – wniosek musi być podpisany podpisem kwalifikowanym;
  • wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym profilem zaufanym.

Liczy się termin złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.

Pobierz:

Kalkulator Złap Deszcz – sprawdź, ile deszczu możesz złapać

Dodatkową zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest kalkulator Złap Deszcz. Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką zgromadzimy na swojej posesji.

źródło: www.wroclaw.pl

Czytaj także

Wywiad z Katarzyną Szymczak-Pomianowską, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w UM Wrocławia

Samorządy wspierają powstawanie dachów zielonych jako sposobu na adaptację do zmian klimatycznych