Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 28, 2024 in Adaptacja do zmian klimatu, Miasta, NBS | 0 comments

Startują prace nad projektem Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych

Startują prace nad projektem Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęły się prace nad Krajowym Planem Odbudowy Zasobów Przyrodniczych. Dokument ten ma być odpowiedzią na kryzysy utraty różnorodności biologicznej i zmiany klimatu oraz dotyczyć działań mających na celu odbudowę zasobów przyrody, które do 2030 r. obejmą łącznie co najmniej 20 proc. obszarów morskich i lądowych Unii Europejskiej, a do 2050 r. – wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy.

  • Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych wynika z przyjętego w sierpniu tego roku rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych – Nature Restoration Law (NRL, Prawo o Odbudowie Zasobów Przyrodniczych).  
  • NRL jest narzędziem, którego głównym celem jest poprawienie stanu zdegradowanych ekosystemów. Plan powstaje z uwzględnieniem najnowszych danych naukowych.
  • W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, 21 listopada 2024 r., odbyło się I Spotkanie Zespołu międzyresortowego ds. przygotowania Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia każde państwo członkowskie przygotowuje krajowy plan odbudowy zasobów przyrodniczych (KPO ZP). Państwa przeprowadzą także monitorowanie i badania przygotowawcze potrzebne do określenia środków odbudowy koniecznych do realizacji celów odbudowy i realizacji zobowiązań.

Krajowy Plan Odbudowy Zasobów Przyrodniczych stanowi wyzwanie, ale może stać się szansą dla naszego kraju i innych krajów Unii Europejskiej. To, jak będzie wyglądał ostateczny kształt planu będzie oddziaływać na wszystkie aspekty naszego życia – gospodarcze, społeczne, finansowe, także polityczne – w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat.

Dokument może stać się narzędziem skutecznej adaptacji oraz sposobem ochrony nas i przyszłych pokoleń przed gwałtownie zmieniającym się klimatem i innymi globalnymi wyzwaniami, jak na przykład bezpieczeństwo żywnościowe, komfort życia i zdrowie ludzi czy zrównoważony rozwój.

W spotkaniu uczestniczyli, oprócz reprezentacji szeregu departamentów MKiŚ, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Infrastruktury, Rozwoju i Technologii, Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej, urzędów morskich, instytutów badawczych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zobacz też: