Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 25, 2018 in Uncategorized | 0 comments

W Krakowie wystartuje Smog Free Project Polska

W Krakowie wystartuje Smog Free Project Polska

W Krakowie w Parku Jordana zostanie zaprezentowany Smog Free Project, ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości autorstwa holenderskiego projektanta i wizjonera Daana Roosegaarde.

Budowę Smog Free Tower zainicjował ING Bank Śląski by zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań w trosce o czyste powietrze.

O wieży antysmogowej pisaliśmy na naszym portalu w styczniu 2017

Wieża antysmogowa

Smog Free Tower to największy oczyszczacz smogu na świecie. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Smog Free Tower jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 000 m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler.

Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Ponad 80% ludzi żyjących na terenach miejskich oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project to inspirujący symbol czystej przyszłości, służący inspirowaniu mieszkańców miast, władz, organizacji pozarządowych, ruchów promujących jazdę na rowerze i branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu.

Kraków został wybrany do Smog Free Project nieprzypadkowo, ponieważ jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza.

Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” motywu przewodniego w twórczości Roosegaarde, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.

Pierwsza antysmogowa wieża została postawiono we wrześniu 2015 na ulicy Vierhavenstraat 52 w Rotterdamie.

Partnerstwo ING Banku Śląskiego w projekcie wynika z zaangażowania w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił deklarację ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku.

Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego.

Szczegóły otwarcia Smog Free Tower i wydarzeń towarzyszących zostaną podane na początku lutego br.

Smog Free Project powstał dzięki pomocy Miasta Kraków i Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (MOCAK-u).

zdjęcia źródło: www.studioroosegaarde.net

źródło informacji: materiały prasowe ING Bank Śląski S.A.