Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 12, 2017 in Smart City | 0 comments

Wieża antysmogowa

Wieża antysmogowa

Smog Free Tower wieża pochłaniająca smog o wysokości 7 m, która zasysa smog jak miejski odkurzacz i filtruje zanieczyszczenia. Jest w stanie oczyścić 30 000 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Jest mobilna, dzięki czemu można ją umieszczać w miejscach, gdzie jest najbardziej potrzebna. Czyste powietrze – tego teraz najbardziej potrzebujemy w polskich miastach.

 

 

Antysmogowa wieża – rozwiązanie polega na wykorzystaniu jonizacji do oczyszczenia powietrza, na wskutek czego tworzy się warstwa świeżego powietrza.

Daan Roosegaarde projektant antysmogowej wieży i innowator z Holandii zapewnia, że efekty jej działania są odczuwalne w promieniu 25 metrów. W promieniu 25 m mamy czyste powietrze (o 75 procent czystsze niż bez działania wieży). Do funkcjonowanie potrzebuje nie więcej energii niż bojler.

Sposobem na finansowanie projektu jest  jego projektu jest crowfunding. Na stronie internetowej www.kickstarter.com zbierane były fundusze na budowę prototypowej wieży w Rotterdamie.

Częścią projektu crowfundingowego jest również specjalna biżuteria – pierścionki i spinki do mankietów z oczkami, w których zatopiono sadzę z oczyszczanego powietrza.

Do wykonania 1 pierścionka wystarczają zanieczyszczenia odfiltrowane ze 1000 metrów sześciennych powietrza.

Zanieczyszczenia zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem, tworząc kostkę, którą można wykorzystać jako kamień ozdobny.

W ten sposób powstają pierścionki i spinki do mankietów. Smogowe pierścionki i spinki trafiają między innymi do osób, które wsparły budowę wieży największymi kwotami.

Wieża antysmogowa jest częścią większego antysmogowego projektu Roosegaardea Smog Free Project, który propaguje poprawę jakości życia mieszkańców miast.

Pierwsza anty-smogowa wieża została postawiono we wrześniu 2015 na ulicy Vierhavenstraat 52 w Rotterdamie. Powstanie tej instalacji to także początek wprowadzania polityki walki z zanieczyszczeniami – Smog Free Project.

W ramach projektu można kupić niewielkie pamiątki, np. pierścionek Smog Free Ring oraz spinki do mankietów Smog Free Manchetknopen.

Taka biżuteria „funduje” miastu 1.000 metrów sześciennych świeżego powietrza.

Kolejną instalację przeprowadzono we wrześniu 2016 w Pekinie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Chińska wieża antysmogowa działa. Jak wynika z opublikowanego pod koniec listopada 2016 raportu chińskiego ministerstwa ochrony środowiska, powietrze w pobliżu Smog Free Tower po nieco ponad miesiącu działania było czystsze o 55 proc.

Projektant chciałby propagować stworzone przez siebie rozwiązanie na całym świecie. Są już zaplanowane kolejne instalacja m.in. w Meksyku i New Delhi.
Dziś, kiedy mamy wyższe stężenie smogu w Polsce niż w Pekinie, a mieszkańcy Krakowa noszą maski antysmogowe, warto zaprosić twórcę wieży antysmogowej Daana Roosegaarde do polskich miast.
Pomysł dobrze przyjęli mieszkańcy Warszawy, którzy planują zgłaszanie projektów instalacji antysmogowych wież z budżetu partycypacyjnego. Jako pierwszy projekt do budżetu partycypacyjnego dotyczący instalacji w dzielnicy wieży antysmogowej zgłosił Radny Białołęki. Koszt 1 urządzenia oszacowano na 250 tys. zł.
zdjęcia i źródło informacji: www.studioroosegaarde.net