Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 16, 2021 in Uncategorized | 0 comments

TOP5 najpopularniejszych chwastów na trawniku

TOP5 najpopularniejszych chwastów na trawniku

Niezależnie od tego, czy dopiero założyliśmy trawnik, czy też pielęgnujemy taki, który został założony już jakiś czas temu, to dużo pracy wkładamy niestety w usuwanie chwastów. Poniżej subiektywna lista 5 najbardziej uciążliwych chwastów, często spotykanych na naszych trawnikach.

Jako chwasty traktujemy ekspansywne rośliny, które pojawiły się na trawniku w sposób nieplanowany. Psują założony efekt estetyczny, szybko się rozrastają, wypierając trawę.

Nasiona chwastów przywiewa wiatr, nanoszą je ptaki, często chwasty znajdują się też w podłożu, na którym założyliśmy trawnik. Takie niepożądane rośliny konkurują z trawą o składniki odżywcze, miejsce, dostęp do światła, a także wodę. Z czasem będą wypierać trawę, szybko będą zarastać puste miejsca. Często są to rośliny, które mają mniejsze wymagania niż trawa i łatwiej znoszą trudniejsze warunki.

Listę otwiera oczywiście mniszek lekarski, nazywany popularnie mleczem. Niektórzy mogą lubić jego żółte kwiaty. Ale jeśli nie będziemy go usuwać, to zaraz po żółtych kwiatach pojawią się nasiona, które bardzo szybko rozsieją się na naszym trawniku. I z czasem trudno nam będzie zapanować nad ilością mleczy pomiędzy trawą i nasz trawnik zamieni się w poletko z mleczami.

Perz właściwy – znamy go wszyscy, jako chwast, który bardzo trudno usunąć, ponieważ posiada długie i liczne rozłogi podziemne i to one stanowią źródło nowych egzemplarzy.

Skrzyp polny to równie trudna do usunięcia roślina, ponieważ wytwarza dużą liczbę podziemnych kłączy. Skrzyp jest bardzo silnie osadzony w gruncie i z tego powodu trudny do zwalczenia.

Babka zwyczajna jest chwastem dominującym na naszych trawnikach i trudnym do usunięcia z uwagi na szybkie tempo rozwoju i dynamiczne rozprzestrzenianie się.

Bodziszek drobny to również roślina, której nie chcemy mieć na trawniku. Bywa potocznie nazywany „żurawiem”, lub „dziobem żurawia”, ze względu na jego owoce, które przypominają długi ptasi dziób. 

To jaki rodzaj chwastów pojawi się na trawniku w dużym stopniu zależy oczywiście od tego, jakie rośliny i jakie tereny zieleni znajdują się w sąsiedztwie tego terenu oraz od tego w jaki sposób i jak często trawnik jest pielęgnowany. W zasadzie potrzebna jest systematyczna pielęgnacja.

Polecamy produkty, które pomogą nam wyeliminować trudne do usunięcia chwasty z trawnika https://www.target.com.pl/produkty/ogrod/chwasty-i-porosty/trawnik/