Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 20, 2020 in Uncategorized | 0 comments

Pilotaż nowego programu rządowego „Słoneczne Dachy” – dofinansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Pilotaż nowego programu rządowego „Słoneczne Dachy” – dofinansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Najpierw Dolny Śląsk, a teraz Wielkopolska decyduje się na energię ze słońca, która przyniesie niższe rachunki za prąd. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie będą beneficjentami rewolucji fotowoltaicznej dzięki NFOŚiGW i WFOŚiGW w Poznaniu, które zainwestują 100 mln zł m.in. w instalacje PV o mocy do 50 kW.

Sukces programu „Mój Prąd” i zainteresowanie Polaków dotacjami na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne rozbudziły nasze apetyty na więcej. Dlatego rozszerzamy ofertę finansową. Dzięki połączonym siłom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu w Poznaniu przeprowadzimy pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w trwającą rewolucję fotowoltaiczną” – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.

Takie działanie jest zgodne z expose Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, gdzie mowa m.in. o rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii” – dodał.

27 stycznia 2020 r., w siedzibie Narodowego Funduszu zainaugurowano projekt „Słoneczne Dachy”. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny i Prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.

Dach z roślinnością, na którym zainstalowano panale fotowoltaiczne, źródło: Marloes Dout, “The Rotterdam Roofscape”, Międzynarodowa Konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu” Warszawa, 19.09.2018

NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu” – wyjaśnił szef NFOŚiGW Piotr Woźny.

Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt” – dodał.

W nowym programie, którego obsługa spoczywa na barkach poznańskiego Funduszu, będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów” – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Nabór wystartuje jeszcze w I kwartale tego roku. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji solarnych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2% w skali roku).

Stosując fotowoltaikę na dachach pokrytych zielenią uzyskujemy efekt synergii. Połączenie paneli fotowoltaicznych i dachu zielonego poprawia efektywność samej instalacji solarnej. W porównaniu do dachów żwirowych, dachy zielone podnoszą wydajność paneli fotowoltaicznych dzięki temu, że temperatura otoczenia wokół paneli jest niższa. Chłodzenie w wyniku parowania z dachów zielonych może podnieść wydajność instalacji PV nawet o 5%. Źródło: Optigruen

źródło: www.gov.pl/web/klimat