Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 20, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Berlin program 1 000 zielonych dachów

Berlin program 1 000 zielonych dachów

Berlin jest jednym z najbardziej zielonych miast w Niemczech. Parki, jeziora blisko centrum, uliczne drzewa i wiele działek przyczyniają się do zielonego wizerunku tego miasta.

Ważnym elementem zieleni w mieście są zielone dachy. Zapewniają lepszy klimat, ponieważ latem woda z powierzchni zielonych dachów paruje i chłodzi środowisko. Ponadto zielone dachy chronią system kanalizacyjny przed zalaniem podczas ulewnych deszczy, ponieważ retencjonują wodę opadową. Wreszcie są ważnymi oazami dla zwierząt i roślin oraz przestrzenią do wypoczynku dla wielu berlińczyków.

Zielone dachy są ważne dla jakości życia w stale rozwijającej się metropolii, jaką jest Berlin.

Z tego powodu Departament Senatu ds. Środowiska, Transportu i Ochrony Klimatu promuje zazielenianie dachów, szczególnie w gęsto zabudowanych dzielnicach, gdzie potrzebna jest większa ilość zieleni.

Program finansowania jest podzielony na dwie części. Obejmuje on „zwykły grant” i „Green Roof LAB”, który wspiera projekty innowacyjne, eksperymentalne lub zorientowane na społeczność.

Więcej informacji na temat programu dotyczącego zielonych dachów w Berlinie można znaleźć na stronie www.berlin.de

Dachy zielone na budynkach przy Placu Poczdamskim w Berlinie (łączna powierzchnia dachów zielonych ok. 12 000 m²), fot. Katarzyna Wolańska