Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 19, 2018 in Uncategorized | 0 comments

Zieleń dla czystego powietrza – konferencja naukowa w Krakowie

Zieleń dla czystego powietrza – konferencja naukowa w Krakowie

20 lutego 2018 odbędzie się konferencja naukowa Zieleń dla czystego powietrza organizowana przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Celem konferencji Zieleń dla czystego powietrza jest popularyzacja wiedzy na temat pozytywnego wpływu naturalnej roślinności na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zieleń może również stanowić efektywne remedium na problem smogu i zanieczyszczenia powietrza dotykający współcześnie większość polskich miejscowości, w tym w szczególnym stopniu Kraków.

Partnerem konferencji jest Miasto Kraków, które od lat walczy z problemem smogu, gdyż zajmuje niechlubne miejsce w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. W zeszłym roku norma stężenia pyłów PM10 w krakowskim powietrzu była przekroczona przez niemal 190 dni w roku, a jego nasycenie rakotwórczym benzopirenem odpowiadało wypaleniu aż 2 500 papierosów rocznie przez każdego z mieszkańców miasta.

Powaga sytuacji sprawiła, że miasto jest liderem w poszukiwaniu rozwiązań w walce o wolne od zanieczyszczeń, zdrowe powietrze. Jednym ze skutecznych remediów jest naturalna roślinność. Kwestii tej poświęcona będzie, nieprzypadkowo odbywająca się właśnie w Krakowie, naukowa konferencja Zieleń dla czystego powietrza. Problem smogu dotyka jednak praktycznie wszystkich polskich miast.

Organizatorzy wydarzenia pragną skupić się na stosowaniu roślin w biurach i przestrzeni publicznej – zarówno w pomieszczeniach, jak i w przestrzeni otwartej – gdzie odpowiednio zaaranżowana zieleń nie tylko skutecznie oczyszcza powietrze skażone smogiem czy innymi substancjami, ale również ma pozytywny wpływ na kreatywność, wydajność pracy i nauki.

Pośród prelegentów znajdą się ludzie nauki i specjaliści z różnych dziedzin, t.j.: medycyny, architektury i urbanistyki, agrokultury i ogrodnictwa czy bioetyki, którzy przedstawią zgromadzonym gościom zalety szerokiego stosowania roślinności w bliskim otoczeniu człowieka.

Konferencja Zieleń dla czystego powietrza jest kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia zieleń i światło, również zainicjowanego przez Ambasadę Królestwa Niderlandów, która od lat popularyzuje tematykę dobroczynnego oddziaływania roślin na zdrowie i psychikę ludzką.

Więcej informacji na http://zakochaniwkwiatach.pl/zielen-dla-czystego-powietrza/