Wybieramy domek dla jeża — co trzeba wziąć pod uwagę?
Warto wiedzieć, że jeże w Polsce są objęte całkowitą ochroną — nie wolno ich ani niepokoić, ani chwytać. To bardzo pożyteczne zwierzęta, które mogą nam pomóc w walce ze szkodnikami znajdującymi się w naszym ogrodzie. Jak pomóc im przezimować? Możemy zbudować dla nich domek. Jak go zrobić? Podpowiadamy.
Jak zrobić domek dla jeża?
Zanim kupimy potrzebne materiały, najpierw rozplanujmy sobie na kartce, jak powinien wyglądać domek. Najlepiej jeżeli będzie w kształcie prostopadłościanu, z dwoma wejściami po obu stronach konstrukcji. Ważne jest także, aby zapewnić w nim odpowiedni przepływ powietrza – mogą do tego posłużyć otwory np. w dachu. Z czego wykonać taki domek? Np. z drewnianych desek lub starych palet. Zaczynając budowę, najpierw załóżmy rękawiczki, ponieważ jeż ma bardzo dobry węch i jeżeli wyczuje nasz zapach może się obawiać wejść do domku. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przycięcie desek. Optymalne wymiary to 40 – 50 cm szerokości i minimum 35 cm wysokości. Przedsionek do domku powinien mieć wymiary 20×15 cm, aby jeż bez problemu mógł do niego wejść, a większe zwierzę już nie. Po docięciu desek należy je odpowiednio oszlifować, aby zwierzę się nie zraniło i połączyć wszystkie elementy przy pomocy kleju do drewna. Nie używajmy gwoździ, aby stworzenie się nie skaleczyło. Domek jest gotowy, teraz wystarczy wyścielić go na przykład liśćmi.
Gdzie postawić domek dla jeża?
Najlepiej, aby było to miejsce jak najbardziej dzikie, z dala od tego, gdzie bawią się nasze dzieci i tych, w których my przebywamy, ponieważ jeże najlepiej czują się w krzakach i zaroślach. Im dalej od naszej działalności stanie domek, tym większe prawdopodobieństwo, że jeż z niego skorzysta.
Jakie są alternatywy dla samodzielnie zrobionego domku dla jeża?
Możemy również kupić domek dla jeża. W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne konstrukcje przeznaczone dla nich, ale mogą to być też domki na przykład dla dużych świnek morskich. Ważne, aby jego wymiary były odpowiednie, by mógł on się w nim bez problemu zmieścić. Jeżeli nie chcemy robić domku ani go kupować możemy również usypać kopiec z liści i pozostawić go w najmniej używanym fragmencie naszego ogrodu. Taki kopiec to miejsce, gdzie jeż również będzie mógł przezimować. Jeżeli możemy, zabezpieczmy go dodatkowo przy pomocy gałązek lub dodatkowej folii, aby nie przemakał. Pamiętajmy też, że im więcej kopców usypiemy, tym nasz ogród będzie bardziej przyjazny tym małym, pożytecznym stworzeniom.
Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net.