Pages Menu
Categories Menu

Posted by on kwi 1, 2026 in Adaptacja do zmian klimatu, Patronat medialny, Retencja, Wydarzenia | 0 comments

WaterFolder Day 2026 – woda i zieleń w projektowaniu przestrzeni

WaterFolder Day 2026 – woda i zieleń w projektowaniu przestrzeni

Zmiany klimatu oraz rosnąca presja urbanizacyjna sprawiają, że woda i zieleń coraz częściej stają się wspólnym mianownikiem współczesnego projektowania przestrzeni. Zarządzanie wodą w mieście nie ogranicza się dziś wyłącznie do infrastruktury technicznej – coraz większą rolę odgrywają rozwiązania oparte na naturze, które łączą funkcje retencyjne, środowiskowe i społeczne.

Tematyce tej poświęcona będzie kolejna edycja WaterFolder Day, która odbędzie się 23–24 czerwca 2026 r. we Wrocławiu, na Uniwersytecie Przyrodniczym. Hasło wydarzenia – „Gdzie ludzi łączy woda” – podkreśla potrzebę integracji podejść technicznych i przyrodniczych w projektowaniu miast.

Zielono-niebieska infrastruktura w praktyce

Współczesne podejście do gospodarowania wodą coraz częściej opiera się na rozwiązaniach, które łączą wodę i zieleń w spójny system. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń miejska może nie tylko retencjonować wodę opadową, ale także poprawiać mikroklimat, wspierać bioróżnorodność i zwiększać komfort użytkowników.

WaterFolder Day

Podczas WaterFolder Day 2026 szczególna uwaga zostanie poświęcona m.in.:

  • roli zieleni w zagospodarowaniu wód opadowych,
  • integracji systemów retencji z przestrzenią publiczną,
  • projektowaniu rozwiązań opartych na naturze (nature-based solutions),
  • współpracy między architektami krajobrazu, projektantami i inżynierami.
WaterFolder Day

Od projektu do funkcjonującej przestrzeni

Jednym z kluczowych wyzwań pozostaje przełożenie założeń projektowych na rzeczywiste funkcjonowanie rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Dlatego ważnym elementem wydarzenia będą wizyty terenowe, które stanowią cały drugi dzień konferencji.

WaterFolder Day

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć w praktyce:

  • systemy retencji wkomponowane w przestrzeń miejską,
  • rozwiązania łączące funkcje techniczne i przyrodnicze,
  • projekty, które realnie wpływają na jakość przestrzeni i komfort użytkowników.

To możliwość spojrzenia na zielono-niebieską infrastrukturę nie tylko z perspektywy koncepcji, ale także jej eksploatacji i funkcjonowania.

WaterFolder Day

Współpraca kluczem do skutecznych rozwiązań

Projektowanie przestrzeni z uwzględnieniem wody i zieleni wymaga współpracy wielu środowisk – od projektantów i architektów krajobrazu, przez inżynierów, po administrację publiczną i inwestorów.

WaterFolder Day tworzy przestrzeń do takiego dialogu – pozwala zderzyć różne podejścia, lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i wypracować rozwiązania, które odpowiadają na współczesne wyzwania klimatyczne.

WaterFolder Day 2026

📅 23–24 czerwca 2026 r.
📍 Wrocław, Uniwersytet Przyrodniczy

Szczegóły programu oraz rejestracja dostępne są na stronie wydarzenia:
WaterFolder Day | Konferencja branży wodnej

Patronat medialny objął portal ZielonaInfrastruktura.pl

Zielona infrastruktura