Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lis 13, 2020 in Smart City | 0 comments

W Gdyni na przystankach zastosowano e-papierowe rozkłady jazdy

W Gdyni na przystankach zastosowano e-papierowe rozkłady jazdy

W Gdyni w ramach pilotażowego projektu zastosowano e-inki, czyli e-papierowe rozkłady jazdy, jako zastępstwo tradycyjnych, papierowych nośników informacji.

To niskoemisyjne rozwiązanie wspierające zrównoważony miejski transport zbiorowy.

E-inki zostały zainstalowane na wybranych przystankach o największym obciążeniu pasażerów.

Ekrany e-ink to innowacja w skali kraju i znaczący krok w rozwoju Gdyni, zgodny z przygotowaną strategią i koncepcją inteligentnego miasta.

W ramach pilotażu projektu SMACKER oprócz montażu e-inków, przewidziano również zakup i montaż elementów małej architektury miejskiej, tj. zieleni (roślin i krzewów), nowych ławek na przystankach i siedzeń w kształcie ryb.

Ekrany e-ink zawierają istotne dla pasażerów informacje w czasie rzeczywistym o rozkładach jazdy i tradycyjny rozkład jazdy. W ramach dostępnych funkcjonalności ekranów e-ink jest także możliwość wyświetlenia informacji o węzłach przesiadkowych znajdujących się na trasach poszczególnych linii. Grafika przedstawia położenie wszystkich przystanków w obrębie węzła (ze wskazaniem  przystanku, na którym pasażer by wysiadał) – zarówno przystanków ZKM, jak i przystanków kolejowych czy autobusowej komunikacji regionalnej. Kody QR umieszczone obok wizualizacji węzłów umożliwiają – po ich zeskanowaniu smartfonem – wyświetlenie na jego ekranie informacji o najbliższych odjazdach pojazdów ZKM z poszczególnych przystanków na węźle przesiadkowym albo przejście na strony przewoźników kolejowych (np. PKP SKM w Trójmieście). Na zamontowanych ekranach e-ink przewidziano też osobną zakładkę z informacjami o wydarzeniach miejskich i dzielnicowych. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczymy koszty ponoszone przez miasto na dystrybucję materiałów i druk plakatów – powiedział Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Więcej informacji na temat e-papierowych tabliczek w poniższym filmie.

źródło: www.gdynia.pl