W Białymstoku montowane są zielone przystanki
W mieście Białystok montowane są 2 zielone przystanki autobusowe. Otoczone roślinnością przystanki wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu. Każdy z zielonych przystanków to ponad 10 m kw. zielonego dachu i 9 m kw. roślinnej ściany z pnączy.
Zielone przystanki przyczyniają się do łagodzenia skutków zmian klimatu poprzez obniżanie temperatury i ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, poprawę mikroklimatu, retencję wód opadowych.
Działanie to wpisuje się w realizację opracowanego w tym roku Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.
Firma, która wygrała przetarg, jest zobowiązana dostarczyć wiaty przystankowe i posadzić wokół nich rośliny, a także zadbać o ich pielęgnację.
Przystanki na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi i krzewami wieloletnimi. Na dachach metalowych wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki. Po ścianach przystanków będą pięły się pnącza. Wykonawca przez dwa lata będzie zobowiązany zajmować się pielęgnacją roślin.
– Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia białostoczan. Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym, czystym i przyjaznym mieszkańcom – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Zielony przystanek to dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej. Roślinny dach obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma także nawet 90% spadającego na niego deszczu w ciągu roku.
Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku nawet 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze.
źródło: UM Białystok