Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 26, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Sopot – dotacje do małej retencji

Sopot – dotacje do małej retencji

O tym jak cenna jest woda pitna, szczególnie w czasie, kiedy zalewa nas fala upałów, nie trzeba już nikogo przekonywać. Coraz więcej osób nie trzeba również motywować, by oszczędzali wodę. Najprościej oszczędzać nie podlewając ogródków bezcenną wodą pitną. Wciąż jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje gmina są należycie wykorzystywane.

Od 2011 roku w Sopocie dofinansowane są projekty wykorzystywania wody deszczowej m.in. do podlewania przydomowych ogródków.

W uchwale zapisana jest możliwość dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Na realizację tej inwestycji gmina udziela dotacji w wysokości 50% jej kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

Co należy zrobić?

Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolno stojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Mała, przydomowa retencja jest działaniem bardzo ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która niestety nie jest jeszcze zbyt mocno u nas rozpowszechniona. Przydomowe kwiaty i rabaty odwdzięczą nam się soczystą zielenią i eksplozją barw.

UM Sopot zachęca do składania wniosków w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska UMS.

źródło: UM Sopot