Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lip 12, 2024 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Miasta, NBS, Prawo, Zielone Torowiska | 0 comments

Prawo ochrony środowiska: ekstensywna pielęgnacja zieleni

Prawo ochrony środowiska: ekstensywna pielęgnacja zieleni

W procedowanym obecnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw zostały zaproponowane m.in. zmiany w ustawie o ochronie przyrody, które wprowadzają konieczność ekstensywnej pielęgnacji zieleni.

W uzasadnieniu możemy przeczytać: W ustawie o ochronie przyrody zostaną wskazane zasady działania dla rad gmin przy zakładaniu i utrzymywaniu terenów zieleni. Proponuje się dodanie do art. 78 ust. 2 i 3 wskazujących na to, że przy zakładaniu terenu zieleni w pierwszej kolejności należy wykorzystywać zasoby przyrodnicze tego terenu, w tym zachowywać istniejącą roślinność rodzimą oraz zapewnić, aby powierzchnia biologicznie czynna zajmowała co najmniej 95% powierzchni terenu zieleni. Przy utrzymywaniu terenu zieleni w pierwszej kolejności należy wzmacniać funkcje przyrodnicze tego terenu, w tym przez ekstensywną pielęgnację zieleni oraz pozostawienie części terenów do naturalnej wegetacji, oraz należy dążyć do tego, aby jak największy udział w powierzchni miała powierzchnia biologicznie czynna.

Tego typu wymagania spełniają rozchodniki (sedum), które są roślinami ekstensywnymi, mało wymagającymi jeśli chodzi o utrzymywanie i pozwalają oszczędzać zasoby naturalne.

Rozchodników nie trzeba kosić ani regularnie podlewać, pozwalają więc oszczędzać wodę.

Rozchodniki są już stosowane w polskich miastach na różnego typu inwestycjach.

Rozchodniki na zielonych dachach ekstensywnych

Zielony dach ekstensywny wykonany z mat rozchodnikowych, okolice Kielc. Źródło: APK Dachy Zielone

Rozchodniki na zielonych torowiskach

Zielone torowisko z mat rozchodnikowych przy ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. Źródło: APK Dachy Zielone

Rozchodniki w pasach zieleni przy drogach – rozchodniki zamiast trawników

Maty rozchodnikowe w pasach drogowych w Szydłowcu. Źródło: APK Dachy Zielone

Wszystkie wymieniony powyżej rozwiązania z zastosowaniem rozchodników stanowią przykłady ekstensywnej pielęgnacji zieleni, a przy tym zapewniają retencję krajobrazową.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z obecnymi przepisami powierzchnię biologicznie czynną na działce możemy zwiększyć poprzez zielony dach na budynku.

Zgodnie z § 1 ust. 2 lit d Rozporządzenia Ministra Infrastruktury I Budownictwa, z dnia 14 listopada 2017 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Poz. 2285), które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, jako pojęcie teren biologicznie czynny należy rozumieć teren o nawierzchni urządzonej w sposób zapewniający naturalną wegetację roślin i retencję wód opadowych, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią oraz innych powierzchni zapewniających naturalną wegetację roślin, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2, oraz wodę powierzchniową na tym terenie.

Na zdjęciach zaprezentowano przykłady obiektów referencyjnych APK Dachy Zielone.

Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, która pomaga wdrażać rozwiązania w zakresie zielonej infrastruktury w miastach, w tym ekstensywnej pielęgnacji zieleni.

Klienci mogą liczyć na bezpłatne doradztwo na każdym etapie inwestycji, od projektu po realizację.

Zobacz ofertę sadzonek rozchodników, ciętych pędów sedum z własnej szkółki roślin oraz mat rozchodnikowych na rozchodniki.com

Zobacz też: