Ranking „Top 9 polskich miast rowerowych”. Które miasto jest najbardziej przyjazne rowerzystom?
Największe miasta w Polsce zostały wyróżnione w rankingu „Top 9 polskich miast rowerowych”, który zorganizował serwis Centrum Rowerowe. Na podium znalazły się Warszawa, Wrocław oraz Poznań. Jak w klasyfikacji wypadły inne miasta?
W rankingu zostały przeanalizowane warunki, z których korzystają rowerzyści z największych polskich miast. Z opublikowanego zestawienia wynika, że pierwsze miejsce przypadło stolicy. Drugie zajął Wrocław, a na trzecim znalazł się Poznań.
Z opublikowanej klasyfikacji wynika, że mieszkańcy stolicy mogą cieszyć się najdłuższymi ścieżkami rowerowymi, a połączone trasy dla pieszych i miłośników jednośladów w stolicy wynoszą 12%. Jest to niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Liderem pod względem inwestycji jest Gdańsk, który na projekty rowerowe przeznaczył ponad 26 milionów złotych. Z kolei Wrocławianie mają wysoki stosunek tras przeznaczonych dla cyklistów w infrastrukturze miejskiej, a na drugim miejscu w tej kategorii znajduje się Białystok. Dodatkowym udogodnieniem we Wrocławiu jest jednak najlepszy dostęp do roweru miejskiego.
– W Centrum Rowerowym naszą pasją są rowery i widzimy, że coraz więcej osób decyduje się na bardziej zrównoważone środki transportu. Jednak wiemy, że wpływ na wybór konsumentów ma nie tylko dostęp do najlepszego sprzętu, ale również lokalna infrastruktura. Z tego powodu dokładnie przeanalizowaliśmy warunki w największych polskich miastach. W rankingu „Top 9 Rowerowych Miast” wzięliśmy pod uwagę między innymi stosunek tras rowerowych do wszystkich dróg publicznych, długość ścieżek połączonych dla pieszych i rowerzystów, czy budżet przekazany na projekty rowerowe. To są niezwykle ważne czynniki, które wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale również poczucie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – podkreśla Patrycja Adamczyk z Centrum Rowerowego, organizatora rankingu.
Najbezpieczniejszym miastem dla rowerzystów okazał się Lublin, co przedstawia zestawienia wypadków rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców. W zeszłym roku w stolicy Lubelszczyzny ich liczba wyniosła tylko 137.
Całe zestawienie ze szczegółowymi informacjami znaleźć można na stronie: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/top-9-rowerowych-miast-polski/
Ranking rowerowych miast w Polsce
Centrum Rowerowe skierowało pytania do 10 największych miast w Polsce. Urząd miasta Szczecin nie udzielił żadnych informacji. W ramach rankingu wzięto pod uwagę takie kryteria jak: stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych, stosunek długości ciągów rowerowo-pieszych i pieszo-rowerowych do wszystkich rodzajów dróg rowerowych liczba kilometrów dróg rowerowych wybudowanych w 2020 roku, liczba stojaków i stacji napraw na jeden km. kw. powierzchni miasta. Zapytano także o odsetek budżetu miasta przeznaczonego na infrastrukturę rowerową, odsetek projektów rowerowych wśród inicjatyw obywatelskich, liczbę działających stowarzyszeń rowerowych oraz dostępność rowerów miejskich. Przeanalizowane zostało także bezpieczeństwo rowerzystów oraz przewóz rowerów komunikacja miejską.