Przepisy miasta Toronto dotyczące zielonych dachów
W 2009 r. Toronto (największe miasto w Kanadzie) było pierwszym miastem w Ameryce Północnej, które przyjęło ustawę wymagającą i regulującą budowę zielonych dachów.
Ustawa o zielonych dachach określa stopniowane wymagania dotyczące zielonych dachów dla nowych inwestycji lub dodatków o powierzchni użytkowej większej niż 2000 m². Wymagania te wahają się od 20 do 60% dostępnej powierzchni dachu budynku.
Zielone dachy są wymagane na:
- Nowe inwestycje komercyjne, instytucjonalne i mieszkaniowe o minimalnej powierzchni brutto 2000 m²
- Nowe dobudówki do zabudowy komercyjnej, instytucjonalnej i mieszkaniowej, w których nowa dodana powierzchnia użytkowa brutto przekracza 2000 m²
- Budynki przemysłowe o powierzchni brutto powyżej 2000 m²
Mieszkaniowe i niemieszkaniowe (z wyłączeniem przemysłowych)
Wymagania dotyczące pokrycia dachu zielonego są stopniowane w zależności od wielkości budynku. Poniższa tabela pokazuje, jak wymagania wahają się od 20 do 60 procent dostępnej powierzchni dachu dla rozwoju komercyjnego, instytucjonalnego i mieszkaniowego.
Powierzchnia brutto * (Wielkość budynku) | Pokrycie dostępnej powierzchni dachu (rozmiar zielonego dachu) |
---|---|
2000-4999 m² | 20% |
5000-9999 m² | 30% |
10 000-14 999 m² | 40% |
15 000-19 999 m² | 50% |
20 000 m² lub więcej | 60% |
Dostępna powierzchnia dachu jest zdefiniowana w ustawie o zielonych dachach jako całkowita powierzchnia dachu pomniejszona o następujące elementy:
- obszary przeznaczone pod energię odnawialną;
- prywatne tarasy mieszkalne;
- przestrzeń użytkowa na świeżym powietrzu (maksymalnie 2 m²/jednostkę); i
- dach wieży na budynku o powierzchni podłogi mniejszej niż 750 m²
Z obliczeń dostępnej powierzchni dachu można wyłączyć tylko powierzchnie dachu określone w rozporządzeniu.
Wymagania dotyczące zielonych dachów w budynkach przemysłowych
Ustawa o zielonych dachach ma zastosowanie do nowych wniosków o pozwolenie na budowę dla budynków przemysłowych lub dobudówek do budynków przemysłowych, których powierzchnia brutto wynosi 2000 m² lub więcej. Zgodnie z ustawą o zielonych dachach budynki przemysłowe muszą spełniać jeden z następujących warunków:
- Zielony Dach obejmujący mniejszą z następujących wartości: 10 procent dostępnej powierzchni dachu lub 2000 m²; lub
- dach, którego 100% dostępnej powierzchni dachu pokrywają materiały Cool Roofing Materials; i który jest zgodny z wymogami dotyczącymi zarządzania wodami opadowymi, określonymi w procesie zatwierdzania planu zagospodarowania terenu.
W przypadku gdy nie jest wymagana zgoda na plan zagospodarowania przestrzennego, pierwsze 5 mm wody deszczowej lub 50% rocznej objętości wody deszczowej spadającej na dach jest zatrzymywane lub gromadzone w celu ponownego wykorzystania przynajmniej za pomocą systemów obejmujących powierzchnie dachowe.
Norma budowy zielonego dachu
Niezależnie od tego, czy zielony dach jest budowany dobrowolnie, czy zgodnie z wymogami ustawy o zielonych dachach, wszystkie zielone dachy w mieście Toronto muszą być co najmniej zgodne z normą budowy zielonych dachów w Toronto. Normę można znaleźć w artykule IV ustawy o zielonych dachach ( rozdział 492 Kodeksu miejskiego, Zielone dachy ). Uzupełnia ona inne sekcje ustawy o zielonych dachach, które odnoszą się do definicji, wymogów dotyczących pokrycia, wyłączeń i zastosowań itp.
Celem Toronto Green Roof Construction Standard jest regulowanie projektowania i budowy zielonych dachów poprzez określenie minimalnych wymagań, które spełniają cele miasta i wymagania Ontario Building Code. Obowiązkowe przepisy są zawarte w Toronto Green Roof Construction dla następujących obszarów:
- Montaż zielonego dachu
- Obciążenia grawitacyjne
- Stabilność zbocza
- Wysokość parapetu i/lub lokalizacja odpływu przelewowego
- Siła unoszenia wiatru
- Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
- Zajętość i bezpieczeństwo
- Wodoodporność
- Drenaż
- Retencja wody
- Wydajność roślinności
- Wybór roślin
- Nawadnianie
- Konserwacja
Norma budowy zielonych dachów: wytyczne uzupełniające
Toronto Building przygotowało dokument wytycznych dla normy budowy zielonych dachów, w konsultacji z Green Roof Technical Advisory Group miasta. Dokument zawiera „najlepsze praktyki” w projektowaniu zielonych dachów, dostarcza projektantom i opinii publicznej dodatkowych informacji na temat normy budowy zielonych dachów w Toronto oraz zawiera ilustracje, które pomagają w obliczaniu wymaganego pokrycia zielonego dachu.
Wytyczne dotyczące zielonych dachów o dużej różnorodności biologicznej
Wytyczne dotyczące bioróżnorodnych zielonych dachów identyfikują, opisują i ilustrują najlepsze praktyki tworzenia siedlisk i promowania bioróżnorodności na zielonych dachach w Toronto. Mają one na celu wsparcie i rozszerzenie uzupełniających wytycznych Toronto Green Roof Construction Standard. Wytyczne te są przeznaczone przede wszystkim dla architektów i architektów krajobrazu zajmujących się projektowaniem zielonych dachów, ale mogą być również interesujące dla innych osób, które chcą zrozumieć, w jaki sposób zielone dachy mogą być projektowane w celu zwiększenia i wsparcia bioróżnorodności.
Wytyczne projektowe dotyczące zielonych dachów o dużej różnorodności biologicznej identyfikują, opisują i ilustrują najlepsze praktyki w zakresie tworzenia siedlisk i promowania różnorodności biologicznej na zielonych dachach w Toronto.
Zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy o zielonych dachach
W przypadku wszystkich inwestycji, w których zielony dach jest wymagany na mocy ustawy, wnioskodawca może ubiegać się o zwolnienie, jeśli wymóg nie jest spełniony. Zwolnienie pozwala na mniejszą ilość zielonego dachu niż wymagana na mocy ustawy, pod warunkiem, że zostanie dokonana płatność gotówkowa w wysokości 200 USD/m² za zmniejszoną powierzchnię zielonego dachu, a wniosek zostanie zatwierdzony przez głównego planistę. Wszystkie środki zebrane jako gotówka w zamian zostaną przekazane na program zachęt dla ekologicznych dachów miasta Toronto.
Pionierskie działania Toronto w zakresie polityki dotyczącej zielonych dachów rozpoczęły się w 2006 r. wraz z przyjęciem przez Radę Miasta Strategii zielonych dachów, która zachęcała do budowy zielonych dachów na budynkach miejskich i prywatnych poprzez zachęty, edukację publiczną i usprawniony proces zatwierdzania inwestycji. Doprowadziło to do uchwalenia w 2009 roku Miejskiego Regulaminu Zielonych Dachów oraz Programu Motywacyjnego Eko-Dach. Jest to element szeroko zakrojonych działań, czyli realizacji Planu działań w zakresie zmian klimatycznych, zgodnie z którym miasto Toronto ma o 80% ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku.
Zobacz też: