Pages Menu
Categories Menu

Posted by on wrz 17, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Prezes PAN apeluje o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu

Prezes PAN apeluje o oddolne działania na rzecz ochrony klimatu

O podejmowanie oddolnych działań, np. ograniczenie użycia aut czy oszczędzanie wody – zaapelował prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński, w tekście nt. kryzysu klimatycznego, przesłanym PAP. Dodał, że wszyscy powinni się domagać szybkich zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk zauważa, że coraz wyraźniej wchodzimy w kryzys klimatyczny zagrażający bezpośrednio nam i naszej cywilizacji. „Mnożą się ekstremalne zjawiska pogodowe, nienotowane w historii wysokie lokalne temperatury, niszczycielskie wiatry, długie okresy suszy, pustynnienie czy stepowienie dużych obszarów oraz towarzysząca temu olbrzymia redukcja bioróżnorodności” – napisał w apelu przesłanym PAP.

Jak przypomina, 23 września br. w Nowym Jorku odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ, podczas którego światowi przywódcy omówią kwestie kryzysu klimatycznego. Trzy dni wcześniej, 20 września br., w różnych miejscach na świecie odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego intencją jest motywowanie decydentów do zdecydowanych działań.

„Uważam, że wszyscy powinniśmy domagać się szybkiego wprowadzania zmian na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego! Nie tylko decydenci, ale i my wszyscy powinniśmy zdecydowanie działać” – napisał prof. Duszyński.

Zaapelował, by w miarę możliwości zrezygnować z samochodów i korzystać z komunikacji publicznej; zrezygnować z jedzenia mięsa; maksymalnie oszczędzać wodę i energię; zrezygnować z plastikowych opakowań.

„Czas, w którym kryzys klimatyczny zmusi nas do takiego postępowania, zbliża się nieubłaganie. Już dziś musimy zrobić wszystko co możliwe, aby nadszedł on jak najpóźniej i przygotować się do nowego trybu życia” – napisał prof. Duszyński.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Nauka w Polsce – PAP

zan/