Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 10, 2021 in Dachy zielone, Dofinansowanie, Uncategorized | 0 comments

Poznań: Więcej dachów zielonych i ścian z roślinnością

Poznań: Więcej dachów zielonych i ścian z roślinnością

Poznaniacy, chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, w przyszłości będą mogli liczyć na wsparcie. Opracowaniem programu pomocy oraz promocją takich rozwiązań zajmie się nowo powołany zespół.

Zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych (zielonych ścian) oraz zielonych dachów na terenie Poznania został powołany przez prezydenta miasta pod koniec ubiegłego roku. Jego członkami są miejscy radni, społecznicy i urzędnicy.

Do najważniejszych zadań nowo powołanego zespołu należy przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Grupa radnych, społeczników i urzędników zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi; właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.

– Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach – tłumaczy Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, przewodniczący nowo powołanego zespołu. – Problem zanieczyszczenia powietrza budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Pojawia się szereg inicjatyw społecznych, służących poprawie tego stanu. Wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna, charakterystycznych dla dużych aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą ścian budynków. Pomoże w tym właśnie tworzenie ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów.

Zielone dachy to rozwiązanie, które zastosowano w biurowcu przy ul. Za Bramką w Poznaniu, zaprojektowanym przez Ultra Architects/ fot. ultra-architects.pl

Zielone powierzchnie podnoszą komfort życia mieszkańców i  poprawiają izolację termiczną. Ponadto zatrzymują wodę deszczową w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji. Dodatkowo zielone dachy chronią pokrycia domów przed wpływami zewnętrznymi – wahaniami temperatury, słońcem, wiatrem i deszczem, przedłużając ich żywotność nawet trzykrotnie.

– Zarówno zielone ściany, jak i dachy poprawiają komfort akustyczny – redukują hałas na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczyszczają powietrze poprzez filtrowanie pyłów, przetwarzają CO2 w tlen w procesie fotosyntezy. Rośliny tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie dla ptaków, motyli i pożytecznych owadów, co jest bardzo pożądane zwłaszcza zwartej zabudowie miejskiej – wylicza Przemysław Surdyk.

To nie wszystko. Naturalny, atrakcyjny i przyjazny wygląd – w połączeniu z obniżeniem kosztów za ogrzewanie, podwyższeniem komfortu życia i przedłużeniem trwałości dachu – nie tylko zachęcają do przebywania w budynku, ale również przekładają się na wzrost jego wartości rynkowej.

AJ/ WKiOŚ

źródło: www.poznan.pl