Pages Menu
Categories Menu

Posted by on cze 4, 2024 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta, NBS, Prawo | 0 comments

Poznań: Dotacja na zielone dachy i ogrody wertykalne

Poznań: Dotacja na zielone dachy i ogrody wertykalne

Poznaniacy i poznanianki, chcący działać na rzecz klimatu i środowiska, mogą liczyć na wsparcie Miasta. Trwa nabór do programu pozwalającego otrzymać dofinansowanie na tworzenie zielonych dachów i ogrodów wertykalnych.

Wnioski na dofinansowanie można składać do 30 września 2024r.

Zewnętrzne ogrody wertykalne to pionowe instalacje – takie jak ściana budynku obsadzona roślinami wieloletnimi. Zakrywają one jej całą powierzchnię, co w efekcie daje tak zwaną zieloną ścianę, pokrytą bujną roślinnością (najczęściej zimozielonym bluszczem lub pięknie przebarwiającymi się jesienią winobluszczami), przypominającą gęstwinę dżungli. Zielone dachy to nasadzenia roślin na dostosowanym pokryciu dachowym, które umożliwi im wieloletnią wegetację.

O dofinansowanie na takie zielone instalacje mogą starać się osoby fizyczne, przedsiębiorcy, instytucje, organizacje i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacja jest przeznaczona na tworzenie zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz gospodarczych, które znajdują się na terenie Poznania. Nieruchomość musi mieć uregulowaną sytuację prawną, a wnioskodawca posiadać do niej tytuł prawny.

Wsparcie wynieść może nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 25 000 zł.

Uczestnicy programu spełnić muszą też warunki techniczne. Zewnętrzne ogrody wertykalne mogą powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 mkw; rośliny powinny być umieszczone na zewnętrznej, pionowej ścianie budynku lub piąć się po niej; nasadzenia muszą być podlewane. Zielone dachy natomiast powinny być dostosowane do możliwości obciążeniowych obiektu; mieć kąt nachylenia nie większy niż 30°, a minimalną powierzchnię 10 mkw; muszą też mieć określoną warstwę podłoża. 

Wnioski na dofinansowanie przyjmowane są do 30 września. Można je składać w formie:

  • papierowej – pocztą na adres Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań lub osobiście w sekretariacie wydziału (pok. 203)
  • elektronicznej – na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta Poznania: /UMPoznan/SkrytkaESP przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
W Poznaniu Zielony taras można oglądać m.in. w biurowcu przy ul. Za Bramką/pracownia Ultra Architects

Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski, złożone na odpowiednim formularzu rozpatrywane będą według kolejności zgłoszeń.

Informacji na temat programu udzielają pracownicy infolinii Poznań Kontakt – nr tel.: 61 646 33 44 oraz Wydziału Klimatu i Środowiska – nr tel.: 61 878 40 57 i 61 878 40 53.

Na zielone dachy i ogrody wertykalne Miasto Poznań przeznaczyło w tym roku 200 tys. zł. 

Formularze zgłoszeniowe można pobrać ze strony internetowej BIP Poznań.