Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 15, 2015 in Dachy zielone, Miasta, Na weekend | 0 comments

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha. Roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Dach zielony BUW

Foto: BUW

Jako ogród uniwersytecki, tzn. ogólnie dostępny (choć ogrodzony i zamykany), stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także warszawiaków niezwiązanych z Uniwersytetem. Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 1,0 ha) i dolnej (o powierzchni 1,5 ha), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin, posadzone w trzech odmiennie skomponowanych częściach. Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty „Crispa”), oraz pnącza. Największymi ozdobami otwartej przestrzeni dolnego ogrodu są, połączone strumieniem, sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny ozdobne we wszystkich porach roku. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego. Cykl „Szkic sytuacyjny” nawiązuje do motywów kosmologicznych. W górnym ogrodzie na 15-25 warstwie podłoża rosną byliny, krzewy iglaste, liściaste , małe drzewka i pnącza. Podzielony jest na kilka części, różniących się formą, kolorem, zapachem i nastrojem.

Zielony dach BUW

Foto: BUW

Ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów (m.in. forsycja 'Maluch’, pięciornik krzewiasty 'Goldfinger’ i 'Goldteppich’, tawuła japońska 'Goldmound’) i pnączy (powojnik tangucki). Tło stanowią płożące odmiany jałowca pospolitego (’Green Carpet’) i niewysokie drzewka karagany syberyjskiej w odmianie 'Pendula’.

Ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami (szwajcarską, całolistną żyłkowaną oraz purpurową 'Pendula’ i 'Gracilis’), biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym 'Abbotswood’, a także kosodrzewiną, tawułą norweską 'Grefsheind’, płożącą irgą Dammera i jałowcem Pfitzera 'Mint Julep’. Na pergolach niezwykle odporna na mróz odmiana winorośli Zilga.

Ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących roślin: krzewuszki cudownej 'Foliis Purpureis’, lilaka Meyera, powojnika alpejskiego 'Francis Rivis’, rozchodnika okazałego . W lecie kwitną róże okrywowe odmiany Super Dorothy. Kompozycja jest obramowana miniaturowymi jabłoniami odm Ola, płożącym jałowcem Pfitzera 'Mint Julep’ i irgą Dammera.

Ogród nad „rogalem komercji”, od strony ulicy Dobrej po zmianach staje się powoli ogrodem niebieskim. Jego ozdobą są powojniki bylinowe płożący Arabella kwitnie od VI do IX i pięknie pachnący o sztywnych pędach powojnik Cassandra. Uzupełnieniem jest irga płożąca. Wejście na dach od strony ogrodu tzw pochylnia obsadzona jest barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad „świetlikiem” altana, opleciona winobluszczem pięciolistkowym odmiany Troki. Ta niezwykle odporna na mróz odmiana znaleziona na Litwie przebarwia się na jesieni na kolor purpurowy.

Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rosną winorośl Zilga, hortensja pnąca, powojnik tangucki i actinidia. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

BUW_1

 Foto: BUW

Jak powiedziała nam Pani Barbara Siedlicka (ogrodnik uniwersytecki):

Ogród BUW , pierwszy tak duży w Polsce , a myślę, że kilkanaście lat temu i w Europie środkowej  ma już kilkanaście lat. Powierzchnia dachu to 1 hektar, składają się na nią  urządzenia techniczne i szklany dach nad czytelnią oraz zieleń. Zielony dach spełnia dwie podstawowe funkcje ekologiczną i ekonomiczną. Zwiększa  powierzchnie zieloną na terenie miasta (rekompensata), tłumi hałas , jest miejscem schronienia dla zwierząt, ptactwa. Funkcja ekonomiczna  to obniżenie kosztów utrzymania budynków (mniejsze wydatki na klimatyzację, ogrzewanie – oszczędności do 30%) zatrzymywanie i gromadzenie wód opadowych. Nie do przecenienia jest też rola takich powierzchni  jako miejsca spotkań mieszkańców,  atrakcyjnego miejsca wypoczynku, czy miejsca organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Nasz ogród jest tego przykładem, setki, tysiące odwiedzających, ogród był i jest miejscem większości zdjęć „poślubnych” miejscem, który chętnie wynajmuje się na różne imprezy, kręci filmy i reklamy. A wszystko to zawdzięczamy wyobraźni architektki krajobrazu !!!

Dziękujemy Pani Barbarze Siedlickiej za wypowiedź oraz udostępnienie opisu ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oddziałowi Promocji, Wystaw i Współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie za udostępnienie zdjęć.