Miasta 15-minutowe – koncepcja wkracza do Polski
Park, szkoła, przychodnia, kawiarnia, sklep, praca – to wszystko w zasięgu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania. Taka jest koncepcja zyskującego na popularności nurtu urbanistycznego miast 15-minutowych.
Myśl wywodzi się ze stolicy Francji i zakłada organizację ładu urbanistycznego w sposób, który umiejscawia wszystkie obiekty służące zaspokojeniu podstawowych potrzeb w zasięgu 15-minutowego spaceru. Początkowo był to postulat kampanii wyborczej mer Paryża Anne Hidalgo, później trend rozszerzył się na inne miasta.
Okazuje się, że pandemia wywołana koronawirusem i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się przyczyniły się do rozpowszechnienia idei nie tylko na inne miasta na świecie, ale też – w mniejszym zakresie – na ich dzielnice.
Idea a polskie realia
Czy ta koncepcja znajdzie swe zastosowanie w polskich warunkach? O tym porozmawiamy już niebawem w ramach webinarium „Miasta 15-minutowe – utopia czy niedaleka przyszłość?” organizowanego przez redakcję „Zieleni Miejskiej”, które odbędzie się już 12 stycznia.
– Działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców polskich miast z reguły wpisują się w ideę „miast 15- minutowych”. Dzieje się tak mimo, iż nie zawsze idea ta była punktem wyjścia. Jednakże aby w pełni stać się takim miastem należy działać wielokierunkowo. Zwykle jest to wieloletni proces podzielony na etapy stanowiące swoiste kroki w dążeniu do celu. Drogę tę można skrócić sięgając po środki zewnętrzne jakimi są np. fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. – zaznacza dr inż. Marta Weber-Siwirska, prezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, jedna z prelegentek webinarium.
Pleszew posiada „naturalne” uwarunkowania, by być miastem kompaktowym, w którym podstawowe obiekty użyteczności publicznej są dostępne dla mieszkańców w ciągu 15 minut. – zapewnia dr hab. Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.
Co w programie?
Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in.:
-
koncepcja miasta 15-minutowego
-
wdrażanie idei miasta 15-minutowego w Polsce
-
Pleszew – pierwsze kompaktowe miasto w Polsce
-
rola oficera pieszego w mieście dla samochodów
-
miasto dla rowerzystów
-
łódzkie woonerfy
Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują: Fundacja Krajobrazy, Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” (PSDZ) oraz Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu.
Partnerem głównym spotkania jest firma HAGS, natomiast partnerami Green Park i Boot&Hortorus.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: miasto15.abrys.pl.
Udział w webinarium jest bezpłatny dla: pracowników jednostek samorządowych, zarządów zieleni, zarządów dróg, pracowników szkół i uczelni
Kontakt do organizatora:
Judyta Więcławska, Redaktor prowadząca miesięcznik „Zieleń Miejska”
M: +48 728 971 345
e-mail: j.wieclawska@abrys.pl