Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 2, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Książka Nauka o klimacie

Książka Nauka o klimacie

Globalne ocieplenie to temat bardzo gorący, wywołujący emocje i ożywione dyskusje. W tych dyskusjach spotykamy wiele niezrozumienia, wyobrażeń odległych od stanu wiedzy i często powtarzanych mitów klimatycznych. Nauka o klimacie – jak każda dziedzina współczesnej nauki – jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy.

Znajdziesz ją w wydanej na przełomie 2018 i 2019 roku książce „Nauka o klimacie”, zgrabnie łączącej przystępną formę książki popularnonaukowej z poziomem merytorycznym podręcznika akademickiego.

W książce krok po kroku zapoznasz się mechanizmami działania maszyny klimatycznej, dawnymi zmianami klimatu (na podstawie wiedzy o mechanizmach działania klimatu rozumiejąc dlaczego miały miejsce i jak przebiegały), obecnej jego zmianie (w oparciu o wiedzę o dawnych zmianach klimatu rozumiejąc, jak wprowadzane przez nas zaburzenie wpływa na klimat) oraz prognozach na przyszłość (wiedząc, jak i dlaczego zmieniał się klimat w przeszłości, możemy przewidywać, jak zareaguje ziemski system klimatyczny zależnie od tego, co zrobimy).

Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści oraz fragmentem książki (początkowe 43 strony)!

Recenzentami naszej książki byli profesorowie Zbigniew Kundzewicz oraz Jacek Piskozub, będący najwyższej klasy ekspertami w obszarze klimatu; materiał konsultowaliśmy z wieloma osobami, także nie posiadającymi specjalistycznego przygotowania, co pomogło uczynić książkę przystępną dla szerokiego grona czytelników.

Książka została wydana wspólnie przez dwa wydawnictwa: Sonia Draga oraz Nieoczywiste. Z przyjemnością dowiedzieliśmy się, że cały pierwszy nakład, w wysokości 3000 szt., rozszedł się w przeciągu miesiąca i konieczne było szybkie zrobienie kolejnych dodruków. Pomogły w tym niewątpliwie liczne pozytywne recenzje „Nauki o klimacie”, w tym m.in.:

PAP – Nauka w Polsce, Anna Ślązak: „Nauka zamiast kontrowersji – nowa książka o klimacie

Nauka o klimacie” jest przystępna i gęsta od wiedzy. Pozwala się zorientować, o co chodzi z globalnym ociepleniem – i nie zwariować w gęstwie głosów klimatycznych „ekspertów” i ich „kontrowersji.

Polityka, Edwin Bendyk: „Nauka o klimacie

„Nauka o klimacie” mimo gorącego tematu napisana jest chłodnym, rzeczowym językiem – nie epatuje emocjami, tylko przedstawia konkretną wiedzę i fakty. I właśnie dlatego porusza do głębi.

Smoglab, Jakub Jędrak: „Kiedy Warszawa będzie drugim Budapesztem i gdzie można o tym przeczytać?

„Nauka o klimacie” jest nie tyle książką popularnonaukową, a raczej dość nietypowym podręcznikiem. (…) Z pewnością więc łatwiej będzie ją czytać osobom o wykształceniu ścisłym… Ale też bez przesady! Naprawdę nie musimy być specjalistami od fizyki chmur lub spektroskopii w podczerwieni, by z pożytkiem po tę książkę sięgnąć.

Niedowiary, Piotr Panek: „Nauka o klimacie na papierze

Prawie nie ma stron, na których nie byłoby wykresów, map, schematów czy zwykłych ilustracji. To na pewno pomaga zrozumieć opisywane mechanizmy.

artPapier, Miłosz Markiewicz: „Kto się boi klimatu?

Autorzy i autorka – jak na popularyzatorów nauki przystało – postawili w swojej publikacji na przystępną formę, za pomocą której opowiadają o złożonych mechanizmach działania klimatu, o jego historii, obecnej sytuacji, a także możliwych sposobach radzenia sobie z prawdopodobną katastrofą.

Węglowy Szowinista: „Nauka o klimacie – recenzja

Prawa fizyki nie ulegają zmianie. Fakty są obiektywne. Miło mi powiedzieć, że Nauka o klimacie pokazuje to w pełnej krasie. (…) To książka, którą powinien przeczytać każdy. Jest pękata i wypasiona. Systematycznie, skrupulatnie i przystępnie (!) rozkłada temat na części pierwsze.

Taraka, Andrzej Gąsiorowski: „Nauka o klimacie – nie można nie znać, nie można nie mieć

„Nauka o klimacie” jest dopełnieniem wiedzy przekazywanej od kilku lat przez portal. Dopełnieniem, którego recenzji nie mogę się podjąć, ponieważ do głowy przychodzą mi zdania i epitety rażące banalnością – wspaniałe, wyczerpujące, precyzyjne, must read dla każdego (już naprawdę dla każdego, nie tylko dla zainteresowanej garstki świadomych).

DoskonaleSzare: „Nauka o klimacie – recenzja

Zakres poruszanego na ponad 500 stronach materiału jest ogromny, bo i temat jest przecież bardzo szeroki: od fizyki atmosfery i termodynamiki, poprzez elementy oceanografii, po geochemię. Na tle wielu innych książek/podręczników „Nauka o klimacie” wypada wyjątkowo bogato, i nawet specjaliści pracujący naukowo w jednej z omawianych dziedzin mogą się z niej dowiedzieć czegoś nowego, tym bardziej, jeśli wykracza poza ową dziedzinę.

Książkę można kupić na stronie wydawcy oraz w innych księgarniach i sklepach internetowych.

źródło: naukaoklimacie.pl