Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 15, 2018 in Uncategorized | 0 comments

Kraków odetchnie świeżym powietrzem – Smog Free Project uruchomiony w Polsce

Kraków odetchnie świeżym powietrzem – Smog Free Project uruchomiony w Polsce

Smog Free Project Poland, autorstwa holenderskiego artysty i innowatora, Daana Roosegaarde’a, został uroczyście otwarty w Parku Jordana w Krakowie. To ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości.

Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu. Smog Free Project jest realizowany dzięki wsparciu ING Banku Śląskiego, który chce zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz czystego powietrza.

Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, fot. Katarzyna Wolańska

Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, dokonał oficjalnego otwarcia Smog Free Tower. W wydarzeniu wzięli również udział Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, Ron J.P.M. van Dartel – Ambasador Królestwa Niderlandów oraz Brunon Bartkiewicz – Prezes ING Banku Śląskiego, inicjatora i głównego partnera projektu.

Konferencja Smog Free Project, fot. Katarzyna Wolańska

Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. To równocześnie społeczny aktywator, zachęcający do współpracy i uwolnienia całego miasta od smogu.

7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. W ciągu godziny instalacja filtruje 30 000 m3 powietrza zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.

Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Smog Free Project rozpoczął swoją globalną trasę w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach. Projekt jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.

ING Bank Śląski zdecydował się na udział w przedsięwzięciu w związku ze swoim zaangażowaniem w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił deklarację ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku. Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego.

Daan Roosegaarde: „Prawdziwe piękno dla mnie to czyste powietrze”. Częścią Smog Free Project są Smog Free Rings, które wytwarzane są ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1.000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża.

Smog Free Project pojawi się również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Ring. Wystawę zainauguruje spotkanie z Daanem Roosegaarde i lokalnymi artystami, które umożliwi opinii publicznej interakcję i dzielenie się pomysłami na miasta wolne od smogu.

Daan Roosegaarde to holenderski artysta, innowator i twórca projektów społecznych, które badają relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Roosegaarde ukończył architekturę w The Berlage Institute.

Daan Roosegaarde, fot. Willem de Kam

W 2007 roku założył Studio Roosegaarde, gdzie współpracuje ze swoim zespołem projektantów i inżynierów, realizując projekty kreujące wizję lepszej przyszłości. Razem opracowują „Krajobrazy przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy dla miast przyszłości. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na World Economic Forum oraz posiadaczem tytułu „Artysta Roku” w Holandii.
www.studioroosegaarde.net

Zaangażowanie ING Banku Śląskiego S.A. w to przedsięwzięcie wynika z przyjętej w 2017 roku deklaracji ekologicznej, która zakłada wspieranie projektów mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom.

Wieża będzie przez 2 miesiące stała w Krakowie, który został wybrany jako miejsce instalacji nieprzypadkowo. Kraków jest miastem, które jako pierwsze rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza, co stawia Kraków za przykład i wzór do naśladowania.
https://www.ingbank.pl/o-banku/odpowiedzialnosc-spoleczna/srodowisko-naturalne/polityka-srodowiskowa

Projekt uruchomiono dzięki wsparciu Miasta Kraków, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Adres Smog Free Tower: Park Jordana, Aleja 3 Maja 11
Godziny otwarcia: 6:00 – 22:00, od 16 lutego.
Wejście jest bezpłatne.
Adres Smog Free Project Pop Up: MOCAK, ul. Lipowa 4, w godzinach pracy muzeum.