Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 19, 2022 in Dachy zielone, Na weekend | 0 comments

Kraków: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z ogólnodostępnym, spacerowym dachem zielonym

Kraków: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon z ogólnodostępnym, spacerowym dachem zielonym

W Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, na którym znajdzie się ogólnodostępny, spacerowy dach zielony. Struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu. Deszczówka spływająca z dachu będzie retencjonowana w podziemnym zbiorniku i ponownie wykorzystywana do podlewania zieleni.

Obiekt będzie otaczał park. Cały teren zieleni będzie miał powierzchnię dwa razy większą od krakowskiego Parku Strzeleckiego i – co ważne – będzie dostępny bezpłatnie. Będzie 296 drzew i 465 krzewów.

Obok obiektu będzie 296 drzew oraz 465 krzewów oraz łąki kwietne. Co ważne – wszystkie przestrzenie parkowe będą dostępne bezpłatnie.

Budynek Cogiteonu będzie składał się z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów i pracowni, w których odnajdą się m.in. pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki.

W najwyższej bryle, zlokalizowanej przy alei Bora-Komorowskiego, znajdzie się reprezentacyjne wejście do centrum, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła będzie swoistym mózgiem obiektu, pełniąc funkcję administracyjną. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny. Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji, nawiązywać będą detale.

Realizacja siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon jest przewidziana na 2023 rok. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 14 tys. m kw. Także najbliższe otoczenie Cogiteonu będzie zachęcać do częstych odwiedzin. Nie zabraknie tam zieleni, wśród której będzie można odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.

źródło: cogiteon.pl