Pages Menu
Categories Menu

Posted by on mar 8, 2016 in Uncategorized | 0 comments

Laureaci konkursu „Zieleń w mieście”

Laureaci konkursu „Zieleń w mieście”

Zapraszamy do zapoznania się z pracą, która zajęła I miejsce w VIII edycji konkursu „Zieleń w mieście”.

W roku 2016 tematem konkursu była koncepcja zagospodarowania terenu rekreacyjnego zwanego „Dolinką Miłości” w miejscowości Trzcianka w województwie wielkopolskim. Jest to obszar częściowo podmokły, rozcięty ciekiem wodnym. Jednym z zamierzeń było połączenie jego dwóch części, z poszanowaniem naturalnego krajobrazu.

Kachnic, Gacek, Frydrychowicz 1 2

W Dolince Miłości zachowano większość zadrzewień. Wprowadzono nowe elementy, głównie z naturalnych materiałów. Są wśród nich drewniane ścieżki, kładki, zegar słoneczny oraz budki do obserwacji ptaków. Ciekawym miejscem jest również galeria rzeźb towarzysząca drewnianym ścieżkom, tunel i altany wierzbowe oraz tarasy na Platformie Sosnowej. Wyznaczono także miejsce z wybiegiem dla psów oraz z tzw. hotelami dla owadów w pobliżu ścieżki edukacyjnej.

Kachnic, Gacek, Frydrychowicz 3

Zaprojektowano elementy wyposażenia, takie jak: ławki, kosze, lampy, kierunkowskazy, leżaki. Cały obszar łączy układ komunikacyjny. Teren jest dostępny dla pieszych i rowerzystów, dla których zostały przeznaczone ścieżki wraz ze stojakami dla rowerów. W południowej części założenia ulepszono parking, otaczając go pasmami zieleni.

Kachnic, Gacek, Frydrychowicz 4 (1)

Projekt zakłada stworzenie miejsca, w którym można wypocząć, również aktywnie i swobodnie obserwować naturalny krajobraz.

Kachnic, Gacek, Frydrychowicz 5

Wydarzenie organizowane jest przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów i Targi Gardenia. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni architekci krajobrazu, projektanci terenów zieleni oraz studenci uczelni kształcących w tych kierunkach. Jest to konkurs na najlepszy projekt zagospodarowania terenu w przestrzeni publicznej. W 2016 tematem konkursu była koncepcja zagospodarowania terenu rekreacyjnego zwanego „Dolinką Miłości” w miejscowości Trzcianka. Gmina Trzcianka planuje wybrać jedną z nagrodzonych prac do realizacji.

Ogłoszenie listy laureatów i uroczyste rozdanie dyplomów odbyło się podczas targów Gardenia:

III miejsce –Zuzanna Banaś, Magdalena Budyta, Katarzyna Gębalska –  SGGW Warszawa

II miejsce – Karolina Parol – SGGW Warszawa

Autorkami prezentowanej powyżej pracy konkursowej, która zajęła I miejsce są absolwentki Politechniki Krakowskiej (arch. krajobrazu):

Sabina Kachnic, e-mail: sabina_2008@poczta.fm

Weronika Gacek, e-mail: weronika.gacek@vp.pl

Joanna Frydrychowicz, e-mail: joafry@vp.pl