Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 5, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne, 1-3.10.2019 r. Poznań-Berlin

Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne, 1-3.10.2019 r. Poznań-Berlin

Ostatnio coraz częściej gwałtowne ulewne deszcze oraz wysokie temperatury zmuszają zarządców miast, architektów i mieszkańców do zmiany zagospodarowania przestrzeni i zarządzania wodą w mieście.

Rośnie świadomość mieszkańców i samorządowców w zakresie oszczędzania wody i dbania o ten cenny zasób.

Dynamicznie zmiany skłaniają do refleksji i działania, które miałoby ograniczyć suszę w miastach, zaspokoić niedobory wody, która jest niezbędna do utrzymania zielonej przestrzeni i sprawia, że mieszkańcom o wiele lepiej się żyje w takim otoczeniu. Jest to szereg naczyń połączonych, układanka w której trzeba zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców i sprostać wymaganiom miejskiego planu zagospodarowania oraz wziąć pod uwagę przeważnie ograniczony budżet.

Podczas trzydniowej konferencji zostaną omówione najważniejsze zagadnienia związane z efektywnym zarządzaniem wodami opadowymi. Uczestnicy mogą się spodziewać oprócz ciekawych tematów i wystąpień ekspertów oraz praktyków, wyjazdu studyjnego do Berlina, gdzie pokazane zostaną błękitno-zielone rozwiązania w stolicy Niemiec.

Czternasta Konferencja Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne, która odbędzie się w Poznaniu, to okazja do spotkania decydentów związanych z przestrzenią miejską. Nie zabraknie dyskusji, podczas której uczestnicy porozmawiają o koniecznych zmianach, które powinny pojawić się w przetargach oraz miejskich planach zagospodarowania przestrzeni.

Podczas sesji „Wody opadowe w przestrzeni nowoczesnego miasta – współpraca, wytyczne, strategia i legislacja”, zostanie poruszony temat miejscowych planów w kontekście rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury. Wskazane zostaną elementy, na które zarządcy miast powinni zwracać uwagę przy tworzeniu przetargów i miejskich planów zagospodarowania miast oraz jak architekci mogą z łatwością wprowadzać rozwiązania będące w zgodzie z naturą. Sesja druga będzie poświęcona perspektywom finansowania i aspektom ekonomicznym gospodarowania wodami opadowymi. Mowa będzie m.in. o opłacalności zagospodarowania wód opadowych oraz kosztach środowiskowych i społecznych. Na pojawiające się często pytanie, skąd brać fundusze na takie rozwiązania, odpowiedzą przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sesja poświęcona adaptacjom do zmian klimatu w przestrzeni miasta, to głównie tematy związane z zazielenianiem miasta, gospodarowaniem wodą deszczową oraz współpracą z mieszkańcami. Ostatnia sesja to zbiór dobrych praktyk, gdzie wskazane zostaną dobre przykłady wykorzystania wody w mieście. W trakcie trwania całej konferencji zostanie przedstawionych wiele dobrych zagranicznych i polskich rozwiązań  m.in. z Poznania, Gdańska, Łodzi, Zielonej Góry, Krakowa, Warszawy czy Katowic. Dodatkowo kilka z zaproponowanych przykładów, nie wymaga dużego wkładu finansowego, a jedynie odpowiedniego zaangażowania mieszkańców, a o tym jak ich wspierać i współpracować opowiedzą m.in. przedstawicielki Urzędu Miasta w Poznaniu.

Podczas konferencji, organizatorzy chcą wskazać na dobrych przykładach, że współpraca pomiędzy różnymi podmiotami w mieście jest kluczowa dla rozwoju czerwono-błękitno-zielonych inwestycji oraz jak bardzo rozwój zieleni i utrzymanie wody w mieście wpływa na jakość życia w miejskiej przestrzeni.

Organizator: Abrys

Osoba do kontaktu: Jaśmina Labus, j.labus@abrys.pl, 784 036 987

Podstrona konferencji: www.abrys.pl/szkolenia-i-konferencje

Strona do rejestracji: https://wodyopadowe.konfeo.com/pl/groups

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/592230661301891/

Patronat medialny: