Kalisz: Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za zielony dach, zieloną fasadę lub ogród wertykalny
Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Krystiana Kinastowskiego mieszkańcy Kalisza będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Projekt uchwały w tej sprawie, zainicjowanej przez prezydenta, przegłosowali dziś (28.10.2021) kaliscy radni.
– Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! – wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych.
Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku.
Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej, a warunkiem jego uzyskania jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
Jest to jedna z proekologicznych inicjatyw władz miasta, mających na celu m.in. zazielenienie miasta i przygotowanie go na zmiany klimatyczne, obok takich działań jak:
– wprowadzanie zieleni na ulice i place, tam, gdzie dotychczas jej nie było, np. na ulice: Zamkową, Piskorzewską, Śródmiejską, skwer Rozmarek,
– odbetonowywanie miasta – wymiana kostki na trawniki i tereny zielone, tworzenie nowych skwerów,
– tworzenie zielonych przystanków autobusowych,
– wysiewanie łąk kwietnych,
– ograniczenie koszenia trawników,
– zachowanie liści w parkach,
– sadzenie drzew – w tym roku (2021) posadzono ponad 1000 drzew,
– dofinansowanie do zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i deszczowych,
– wspólnie akcje sadzenia drzew, roślin z mieszkańcami,
– ustawianie ptasich bufetów,
– rozdawanie szkołom domków dla ptaków oraz dla owadów.
Szczegółowe informacje i warunki zwolnienia określono:
– w projekcie uchwały: https://kalisz.esesja.pl/zalaczniki/150956/projekt-uchwaly-ws-zwolnienia-od-podatku-od-nieruchomosci_1422516.pdf
– oraz w autopoprawce do projektu uchwały: https://kalisz.esesja.pl/zalaczniki/150956/autopoprawka-do-projektu-uchwaly-ws-zwolnienia-od-podatku-od-nieruchomosci_1441237.pdf
Dokumenty te w dn. 28 października 2021 r. przyjęła Rada Miasta Kalisza.
Źródło: Rzecznik Prasowy, Kancelaria Prezydenta Miasta, Urząd Miasta Kalisza