Pages Menu
Categories Menu

Posted by on paź 25, 2022 in Uncategorized | 0 comments

Jaki zbiornik hydroforowy wybrać

Jaki zbiornik hydroforowy wybrać

Zbiornik hydroforowy to podstawowy element domowej instalacji wodociągowej – z własnym ujęciem wody. Wybierając odpowiedni model powinniśmy brać pod uwagę miejsce instalacji, technologię wykonania oraz pojemność.

Czym jest zbiornik hydroforowy?

Zbiornik hydroforowy jest to zbiornik ciśnieniowy, czyli podstawowe urządzenie służące do magazynowania wody i utrzymywania jej ciśnienia w domowej instalacji wodociągowej, czy też w przemysłowej stacji wodociągowej. Funkcją zbiornika hydroforowego jest przechowywanie wody, stabilizacja ciśnienia oraz zwiększenie objętości instalacji wodnej.

Czym należy się kierować wybierając pojemność zbiornika hydroforowego?

Jeżeli hydrofor będzie pełnić funkcję głównego zbiornika, to jego pojemność powinna być dostosowana do liczby mieszkańców a także punktów czerpalnych w domu. Na przykład dla domu, w którym mieszkają 4 osoby bezpiecznym wyborem będzie zbiornik o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów. Wielkość zbiornika powinna być również uzależniona od wydajności studni i jakości samej pompy. W praktyce w domach jednorodzinnych najczęściej instalowane są zbiorniki hydroforowe o objętości 200-300 litrów. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ w przypadku małej wydajności studni i większego zapotrzebowania na wodę, polecaną praktyką jest stosowanie zbiornika, który pomieści więcej wody, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążania pompy.

Czym się różnią zbiorniki przeponowe i ocynkowane?

Czym się różnią popularne na rynku rodzaje zbiorników hydroforowych: ocynkowane i przeponowe? Ogólna zasada działania zbiornika przeponowego i ocynkowanego jest podobna, różnice polegają na sposobie magazynowania wody i funkcjonalności. W zbiornikach ocynkowanych ciśnienie jest kontrolowane przez tak zwaną poduszkę powietrzną. Wewnątrz zbiornika nie ma przepony, co oznacza konieczność regularnego uzupełniania powietrza. Jest to spowodowane tym, że powietrze stopniowo rozpuszcza się w wodzie i z czasem zaczyna go ubywać. Należy więc od czasu do czasu uzupełnić brakujące powietrze, aż do momentu osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia.  W tym celu dobija się powietrze kompresorem, który najczęściej jest zamontowany na zbiorniku. Warstwa ocynku jest powłoką chroniącą przed korozją.

W hydroforach przeponowych (zbiornikach hydroforowych przeponowych) stosuje się elastyczną przeponę, która rozdziela przestrzeń w zbiorniku na dwie części. W przeponie magazynowana jest woda. Między przeponą a ściankami zbiornika wtłoczone jest fabrycznie powietrze pod ciśnieniem. Ciśnienie powietrza należy okresowo sprawdzać i uzupełniać. Decydując się na urządzenie tego typu, należy się też liczyć z koniecznością okresowej wymiany przepony.

Zestaw hydroforowy zawierający dopasowany zbiornik i pompę hydroforową

Zbiorniki hydroforowe w połączeniu z pompami hydroforowymi lub głębinowymi tworzą zestawy hydroforowe, służące do zasilania wodą instalacji w domach jednorodzinnych, ogrodach, na działkach, gospodarstwach rolnych i ogrodniczych, czy też w przemyśle.

Zestaw hydroforowy Omnigena, Źródło Hydrotermo.pl

Zestaw hydroforowy to urządzenie przeznaczone do czerpania wody z własnego ujęcia, które składa się z samozasysającej pompy hydroforowej połączonej z dopasowanym zbiornikiem hydroforowym.

Zestawy hydroforowe stanowią dobre rozwiązanie dla osób szukających stosunkowo taniego i szybkiego w uruchomieniu sposobu na zapewnienie sobie dostaw wody z własnego ujęcia.

Artykuł sponsorowany, zawiera treści reklamowe