Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sty 24, 2020 in Uncategorized | 0 comments

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?

Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?

To pytanie pojawia się w wielu polskich domach, zwłaszcza przed sezonem letnim, gdy kwestia dbałości o przydomowy albo działkowy trawnik staje się szczególnie paląca. Decyzje jakie wkrótce podejmiemy, samotnie albo w gronie rodzinnym, zaważą na tym, jak będzie ostatecznie wyglądał nasz zielony dywan przed domem. Czy będzie cieszył nasze oko, czy też stanie się koszmarnym wyzwaniem, nad którym nie będziemy w stanie zapanować. Wybór dobrej kosiarki może nam w tym w zdecydowany sposób pomóc.

  1. Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?
  2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki elektrycznej
  3. Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?
  4. Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?

Zakup kosiarki elektrycznej powinien być dobrze przemyślany. Niby nie jest to droga rzecz, ale sens jej kupowania przy minitrawniku wielkości dwa na dwa metry jest względny. Na pewno warto ją nabyć, gdy areał naszego trawnika jest naprawdę duży, a jego koszenie zajmuje sporo czasu. Kosiarka elektryczna, na którą się ostatecznie zdecydujemy powinna być dobrej jakości oraz spełniać pokładane w niej oczekiwania. Obecnie na topie są elektroniczne urządzenia do koszenia trawy, które są bardzo ciche i nie emitują spalin do atmosfery, a więc są propozycjami o wiele bardziej ekologicznymi. Powinniśmy to brać pod uwagę przed zakupem kosiarki. Trawnik, czyli nasz wkład w lepsze powietrze oraz jakość życia na Ziemi, powinien iść w parze ze świadomością ekologiczną. Należy pamiętać o tym, że zostawiamy planetę innym pokoleniom – warto aby zostawić ją w jak najlepszej kondycji, a ta także zależy od naszych codzienny drobnych konsumenckich decyzji.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki elektrycznej

Wchodząc, przykładowo, na stronę: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html, szybko zorientujemy się, że wybór kosiarki elektrycznej musi być dostosowany do naszych potrzeb. Dokonując go, koniecznie musimy zwrócić uwagę na różne parametry, którymi będzie się charakteryzowało, wybrane przez nas urządzenie do koszenia trawy. Pod uwagę warto przede wszystkim wziąć moc kosiarki, mierzoną w watach. Na rynku dostępne są urządzenia, których moc zamyka się w zakresie od tysiąca do tysiąca ośmiuset watów. W przypadku mniejszych trawników, takich w granicach do dwustu metrów kwadratowych powierzchni, sprawdzą się produkty o mocy 1200 watów. W przypadku ogrodów, w których granicą górną jest około sześćset metrów kwadratowych areału, lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka o mocy tysiąca ośmiuset watów. Pamiętajmy także, by kosząc kosiarką, co jakiś czas robić przerwy, bo czasem – zwłaszcza w tych słabszych kosiarkach elektrycznych może dojść do zatarcia silnika. Bierzmy także pod uwagę szerokość koszenia – w ogrodzie do 200 metrów kwadratowych szerokość ostrzy tnących może być na poziomie 33 centymetrów, trawniki od 200 do 400 metrów kwadratowych wymagają ostrzy o szerokości 43 centymetrów, a te pomiędzy 400 a 600 metrami – 46 centymetrów. Warto także nabyć urządzenie, w którym będziemy mogli dowolnie regulować wysokość koszenia – tutaj lepsze są droższe kosiarki, gdyż w nich regulujemy taką wysokość szybko i sprawnie – jednym ruchem odpowiedniej dźwigni.

Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?

Kolejnym pytaniem, które trzeba sobie zadać jest to, czy szukamy kosiarki elektrycznej z napędem, czy też bez niego. Kosiarka z napędem sprawdzi się na pewno przy dużych powierzchniach do koszenia, a także w miejscach o zróżnicowanym nachyleniu terenu. Napęd pozwoli nam zaoszczędzić sporo sił, ale sama kosiarka będzie cięższa, no i droższa w eksploatacji, za to będziemy mogli się skupić tylko na kierowaniu kosiarki w odpowiednim kierunku. Urządzenia pozbawione napędu są z kolei lżejsze, łatwiejsze do przenoszenia i sprawdzą się w ogrodach z wieloma zakamarkami. Niektóre kosiarki są wyposażone w długie kable dzięki czemu nie trzeba ich wcześniej ładować i można nimi dłużej pracować, co jest pewnym udogodnieniem. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i wahają się w okolicach od 150 do 600PLN.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

W przypadku zakupu kosiarki możemy także rozważyć, czy chcemy trawę zbierać do kosza, a potem wysypywać na kompost, np, czy też decydujemy się na kosiarkę mulczującą, która pewną część skoszonej biomasy rozdrabnia i rozrzuca na powierzchni trawnika, dzięki czemu mamy naturalny i odżywczy nawóz dla naszego ogrodu. W dobrych kosiarkach z wysokiej półki możemy zmieniać poziom mulczowania. Ma ono zdecydowanie dobry wpływ na trawę, a także chroni ją częściowo przed wysychaniem, zwłaszcza w gorące letnie dni. No i nie musimy opróżniać kosza z aż tak dużych ilości trawy. Należy pamiętać, że podczas koszenia trawnika o powierzchni ok. tysiąca metrów kwadratowych rocznie pozyskujemy prawie dwie tony trawy. Warto, by ten ekologiczny w stu procentach produkt, wrócił do natury jako nawóz i tym samym wspomógł dalszy rozwój naszego ogrodu. Dzięki przemyślanym decyzjom, co do zakupu kosiarki elektrycznej, koszenie trawy stanie się czystą przyjemnością.