Pages Menu
Categories Menu

Posted by on mar 6, 2022 in Uncategorized | 0 comments

Jak urządzić wnętrze w stylu eko?

Jak urządzić wnętrze w stylu eko?

Pięknie urządzone wnętrze może być nie tylko modne, ale też przyjazne środowisku naturalnemu. Coraz szersze grono dekoratorów wnętrz i osób prywatnych zwraca bowiem uwagę na to, jakie meble i dodatki trafiają do domowych przestrzeni. Poszukują rozwiązań zarówno wyróżniających się ciekawym designem, ale też proekologicznych.

Tak powstał styl eko w aranżacji domowych wnętrz. Czym się wyróżnia? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ekologiczne wnętrza – czym się wyróżniają?

Styl ekologicznych w aranżacji wnętrz to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Pozwala na połączenie funkcjonalności przestrzeni do życia w wielkim mieście ze zwrotem ku naturze.

Takie przestrzenie bywają mocno zróżnicowane i eklektyczne. Czerpią bowiem z różnych, popularnych nurtów. Wiele mają wspólnego choćby ze stylem skandynawskim i boho. Podstawą każdej aranżacji zawsze są umiar i harmonia w planowaniu miejsca do życia. Tak powstaje wygodna przestrzeń, w której spędzanie czasu bywa prawdziwą przyjemnością.

W pomieszczeniach ekologicznych chętnie wykorzystuje się naturalne, nieprzetworzone surowce do wykończenia wnętrza, mebli i dodatków. Świetnie sprawdza się drewno, wiklina, tkaniny i kamień. Nie stroni się także od roślin, które w sposób dosłowny wprowadzają przyrodę do domowych wnętrz.

Funkcjonalne i ekologiczne meble do domu

Forma mebli do pomieszczeń eko zależy od wielu czynników, w tym zwłaszcza od przeznaczenia danej przestrzeni. Można spotkać konstrukcje minimalistyczne, zbliżone do mebli skandynawskich. Oprócz nich pojawiają się jednak bardziej dekoracyjne rozwiązania, przywodzące na myśl lekki i dekoracyjny styl kolonialny lub vintage.

Czym powinny wyróżniać się meble ekologiczne? To produkty z naturalnych surowców, często pokryte wyłącznie przyjaznymi środowisku impregnatami (woskami i żywicami), które podkreślają tylko naturalne piękno surowca. Do wytworzenia takich mebli nie używa się toksycznych dla ludzi i natury farb, lakierów i klejów, a materiały nadają do się recyklingu lub podlegają później biodegradacji, bez szkody dla otoczenia.

Chętnie korzysta się z wyposażenia od lokalnych wytwórców, by dodatkowo ograniczyć ślad węglowy, co przekłada się ogólnie na lepszą kondycję środowiska naturalnego.

A może produkty DIY i meble z recyklingu?

Nurt eko w architekturze wnętrz mocno łączy się z nurtem zero waste. W takich aranżacjach wykorzystuje się zatem elementy wyposażenia i dekoracji wielokrotnie przetwarzane i wykonywane z materiałów, którym dano drugie życie.

Wiele osób przerabia stare meble lub dodatki, by dopasować je do indywidualnych potrzeb i upodobań. Tak tworzy się mocno spersonalizowane, wygodne przestrzenie do codziennego funkcjonowania.

Efektowne dodatki w eko stylu

Jakie dodatki warto wprowadzić do modnych aranżacji ekologicznych? Największą sympatią cieszą się akcesoria drewniane, jak te na Dekoori. Można wykorzystać gotowe elementy bądź przyozdobić już posiadane produkty na swój własny sposób.

Klimat wnętrza i przytulność całej przestrzeni tworzą efektowne tekstylia, jak bawełna, len i wełna. Do ich farbowania używa się wyłącznie naturalnych barwników, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko.

We wnętrzu eko nie może zabraknąć roślin w ozdobnych donicach. Stanowią one istotny element całej aranżacji. Dopełniają ją i sprawiają, że wnętrze staje się jeszcze bardziej przyjazne użytkownikom.

Eko wnętrza – przytulne miejsce do życia

Eko domy i mieszkania są bezpieczne dla użytkowników i środowiska, a przy tym wyróżniają się efektownym designem i przytulnością. Warto zatem wykorzystać te nurty we własnych wnętrzach, by stworzyć naprawdę wspaniałą przestrzeń do codziennego funkcjonowania niemalże na łonie natury.