Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 16, 2019 in Uncategorized | 0 comments

Gdzie chcesz trzeci zielony przystanek w Białymstoku? Możesz zdecydować

Gdzie chcesz trzeci zielony przystanek w Białymstoku? Możesz zdecydować

W Białymstoku pojawi się kolejny zielony przystanek. To Wy – mieszkańcy – możecie zdecydować o jego lokalizacji. A dwie wiaty otoczone roślinnością można już podziwiać na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Wkrótce w naszym mieście zostanie zamontowana jeszcze jedna otoczona zielenią wiata przystankowa.

Miasto Białystok proponuje mieszkańcom udział w wyborze tej trzeciej lokalizacji. Ankietę można wypełnić między 13 a 23 sierpnia 2019 r. (do północy).

Każdy może wziąć udział w głosowaniu tylko jeden raz. Do wyboru są trzy propozycje:

  • przystanek nr 163 – „Konstytucji 3 Maja/Cmentarz Św. Rocha”
  • przystanek nr 282 – „Pałacowa/Hotel Gołębiewski” (naprzeciwko hotelu, koło apteki)
  • przystanek nr 288 – „Piastowska/Kościół”

Jedna lokalizacja z ankiety znajduje się w centrum, dwie – na białostockich osiedlach (Wysoki Stoczek, Piasta).

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze. W każdym z tych miejsc zielone przystanki idealnie wpiszą się w otoczenie, będą estetycznie wyglądać, a jednocześnie spełniać swoje funkcje – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam mieszkańców do udziału w głosowaniu.

 

Przystanek, który wygra, przejdzie metamorfozę. W tym miejscu zostaną posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach będą sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany przystanku zostaną otoczone pnączami – tak jak na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Kiedy rośliny się rozrosną, przystanki będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do stolicy Podlasia.

Co robi zielony przystanek

Warto wiedzieć, że roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Retencjonuje wody opadowe. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.

Inne proekologiczne działania Miasta związane z ochroną bioróżnorodności to np. zakładanie łąk kwietnych, pól słoneczników, pól rzepakowych, rezygnacja z koszenia wybranych zieleńców w pasach drogowych, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów, wiewiórek, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody, akcje przekazywania sadzonek drzew, utworzenie miejskiego sadu edukacyjnego.

Ankietę znajdziesz TUTAJ

źródło: bialystok.naszemiasto.pl

Zielone przystanki to sposób na retencję wód opadowych.