Pages Menu
Categories Menu

Posted by on paź 2, 2021 in Miasta | 0 comments

EURegionsWeek: W Brukseli o zielonych miastach

EURegionsWeek: W Brukseli o zielonych miastach

O miastach i ich przyszłości można, a nawet trzeba rozmawiać już dziś. Temu właśnie służyć ma wyjątkowy warsztat  organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli.

14 października o 9.30 paneliści z Polski i zagranicy porozmawiają o zielonej transformacji miast.

Jak zazieleniać miasta? Konkretne przykłady działań i dobrych praktyk – o tym wszystkim opowiedzą eksperci. Co ważne, będą reprezentować różne szczeble działania: od globalnego (UN-Habitat), przez europejski i krajowy, po lokalny.

Będzie można posłuchać przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Justyny Glusman z Urzędu Miasta St. Warszawy, która zaprezentuje warszawskie inicjatywy w tym zakresie.

Poza ekspertami z Polski swoje doświadczenia i rozwiązania przedstawią również reprezentanci European Urban Knowledge Network, Rady Gmin i Regionów Europy, UN-Habitat czy miasta Essen.

Warsztat dostępny będzie on-line. Zapraszamy do udziału! Zarejestruj się.

Warsztatowi towarzyszyć będzie niezwykły materiał filmowy.

Katowice – ekoodpowiedzialna stolica nowych technologii

Na Europejskim Tygodniu Miast i Regionów zaprezentują się również Katowice – stolica blisko 5-milionowego województwa i pierwszej w Polsce metropolii. Będziemy mieli wyjątkową okazję poznać niezwykłą historię miasta, które potrafiło umiejętnie połączyć swoją historię i dziedzictwo z nowoczesnością. Dawny ośrodek przemysłowy zmienia się w miasto ukierunkowane na innowacje, kreatywność i rozwój, angażując w te procesy swoich obywateli. Wszystko to – z dbałością o środowisko naturalne, a tym samym komfort życia jego mieszkańców.

Tę właśnie przemianę miasto Katowice zaprezentuje w wirtualnej przestrzeni w specjalnie przygotowanym filmie. To naprawdę warto zobaczyć!

Bardziej zielone miasto – czyli jakie

Zielone miasto to takie, w którym:

  • #actionsmatter – liczą się działania: rozwijanie terenów zielonych, dbanie o już istniejącą miejską zieleń, inwestowanie w ekologiczny miejski transport, zmniejszanie emisji zanieczyszczeń;
  • #greenpeoplewithgreenskills – edukuje się mieszkańców, by swoimi codziennymi wyborami pomagali je współtworzyć;
  • #accessibility – jest przyjazne i dostępne dla wszystkich.

Wszystkie aspekty takiej przemiany od lat konsekwentnie wspierają fundusze unijne. Zielone inwestycje, nie tylko w miastach, są jednymi z priorytetów polityki spójności.

O wspólnych wyzwaniach tylko wspólnie

Europejski Tydzień Miast i Regionów to nie tyle wydarzenie, co wyjątkowa platforma współpracy i komunikacji dla polityków, urzędników, samorządowców, ekspertów, naukowców. Słowem, dla wszystkich tych, którzy na co dzień zaangażowani są w realizację polityki spójności na różnych poziomach, przede wszystkim lokalnym i regionalnym. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i networking – temu wszystkiemu służyć będzie kilkaset sesji dyskusyjnych, paneli i warsztatów skupionych wokół tegorocznych tematów przewodnich: zielonej transformacji, cyfryzacji, spójności i obywatelskiego zaangażowania.

19. sesja EURegionsWeek w Brukseli potrwa od 11 do 14 października.

Więcej informacji, program wydarzenia i formularz rejestracyjny

źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl