Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 24, 2024 in Dachy zielone, Na weekend | 0 comments

Dach zielony na Bania Ski w Białce Tatrzańskiej

Dach zielony na Bania Ski w Białce Tatrzańskiej

Budynek Bania Ski stanowiący część Resortu Bania powstał przede wszystkim z myślą o narciarzach korzystających z sąsiadującymi z nimi stokami narciarskimi w Białce Tatrzańskiej. 

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

W środku znajduje się kompleksowe zaplecze dla narciarzy, zaczynając od wypożyczalni, serwisu, czy nowoczesnej narciarni, kończąc na punktach gastronomicznych, rozrywkowych, zapleczu sanitarnym i co ważne licznym ułatwieniom dla osób niepełnosprawnych.

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

W sezonie letnim budynek ten zmienia się w obiekt eventowy, dający możliwość organizacji wesel czy konferencji.

Goście Resortu Bania z daleka widzą zielony dach przykrywający całą konstrukcję. Dla zwiększenia efektywności dachu zastosowano w nim liczne świetliki, które zapewniają w pomieszczeniach dużo światła dziennego. Eko dach na budynku Bania Ski posiada automatyczny system nawadniania oraz drenaż utrzymujący wilgoć. 

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

Obiekt zastąpił poprzedni budynek stojący w tym miejscu od kilkudziesięciu lat.  Zmiana podyktowana była chęcią zwiększenia funkcjonalności, możliwościami wprowadzenia nowych udogodnień oraz rekonstrukcji budynku w poszanowaniu ekologii. 

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

Zastosowanie zielonego dachu stało się w tym wypadku czymś oczywistym. Co ważne idealnie wpisuje się on w krajobraz Podhala i istniejącą architekturę Resortu jak budynek Termy Bania, czy samego Hotelu Bania **** Thermal & Ski, co daje estetyczny i spójny obraz. 

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

Budowa zakończyła się w 2023 roku. Od tego czasu obiekt może się pochwalić zielonym poszyciem pozytywnie wpływającym na otoczenie. 

Powierzchnia dachu o konstrukcji łukowej na budynku Bania Ski to 910 m2 a zastosowane tam rośliny ekstensywne takie jak rozchodniki, różne gatunki ziół i traw są schronieniem i źródłem pokarmu dla owadów i zapylaczy.

źródło: Hotel Bania **** Thermal & Ski

Zielony dach pozwala na zmniejszenie występowania problemu smogu, który poprzez umiejscowienie Białki Tatrzańskiej w niecce pomiędzy wzgórzami oraz znaczny ruch turystyczny, a co za tym idzie samochodowy, może pojawiać się w tej okolicy.

Źródło: materiały prasowe Hotel Bania **** Thermal & Ski