Czy biomasa może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem?
W dzisiejszych czasach każdy szuka oszczędności. Staramy się rozsądnie wydawać pieniądze, gromadzić kapitał na przyszłość, budować inteligentne domy i obniżać koszty tych już istniejących. Sporo pieniędzy z domowego budżetu pochłania ogrzewanie. Technik grzewczych, podobnie jak opinii na temat tego, która jest najlepsza i najbardziej wydajna, jest wiele. Każda ma swoje plusy i minusy.
Dużo zależy od naszego zapotrzebowania i możliwości danego budynku. To wszystko jest ważne, jednak musimy także pamiętać o długofalowych skutkach naszych działań. Wciąż w Polsce możemy trafić na gospodarstwa, w których pali się śmieciami, butelkami czy innymi przedmiotami.
Na szczęście wrastająca świadomość na temat zagrożeń, jakie płyną z korzystania z nieekologicznych materiałów, powoduje, że na świecie pojawia się coraz więcej regulacji na temat tego, z jakiego opału można korzystać. Zmiany te widać także na rynku i w tendencjach inwestycyjnych. Kraje europejskie starają się odchodzić od technologii, które są nieefektywne. Przyszłościowym rozwiązaniem może okazać się biomasa. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i odpowiedzieć na dwa pytania.
Czy wykorzystanie biomasy powoduje, że emisja gazów cieplarnianych jest niższa?
Spalana biomasa właściwie nie wytwarza dwutlenku węgla. Tym samym, jeśli zastąpimy węgiel biomasą w tym samym urządzeniu, przełoży się to na zmniejszenie emisji CO2 w skali kraju. Z punktu widzenia polityki klimatycznej, taka technologia, która właściwie nie emituje dwutlenku siarki i ograniczę wytwarzanie szkodliwych pyłów, to bardzo dobra wiadomość.
W procesie spalania biomasy, energia jest uzyskiwania przede wszystkim z odpadów (które pochodzą z produkcji rolniczej lub branży drzewnej), a także z upraw energetycznych, co skutkuje większą oszczędnością, jeżeli chodzi o pierwotne nośniki energii.
Skutek tego wszystkiego jest taki, że zmniejszeniu ulegają szkody wyrządzane środowisku podczas wydobywania i spalania paliw konwencjonalnych. Ponadto, można wskazać także na wzrost bezpieczeństwa energetycznego, które jest bezpośrednim skutkiem zróżnicowania źródeł energii i korzystania głównie z lokalnych zapasów biomasowych.
Jakie są koszty ogrzewania za pomocą biomasy?
Paliwo, które jest produkowane z biomasy może mieć formę peletów (granulatu z trocin) wiórków, słomy i dość popularnego ekogroszku. Taka forma zdecydowanie ma więcej zalet niż nieprzetworzona biomasa. Przede wszystkim – objętość jest znacznie mniejsza. Dzięki temu łatwiej je przechowywać, a transport nie jest problemem.
Pelety to biomasa sprasowana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Tak naprawdę z niewielkiej objętości uzyskuje się sporo energii. Małe rozmiary powodują, że bardzo prosto go dozować. Ponadto, można zainwestować i skorzystać z automatycznego podajnika. Dzięki temu, taki kocioł będzie wygodny i prosty w obsłudze prawie w takim samym stopniu jak takie na olej opałowy. Za to trzeba jednak zapłacić – porządnej klasy kocioł z podajnikiem to spory wydatek. Pellet czy ekogroszek nie są drogie, ale są paliwa znacznie od nich tańsze.
Wydatki na ogrzewanie domu takim paliwem są podobne jak w przypadku kosztów ponoszonych przy eksploatacji kotła na gaz ziemny. Jednak należy pamiętać, że dużą rolę odgrywa tutaj jednak aspekt ekologiczny i długofalowe myślenie. W przyszłości pellet czy ekogroszek mogą w całości zastąpić palenie węglem i warto mieć to na względzie.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Marterm-ntg produkującą kotły na biomasę.