Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 20, 2018 in Uncategorized | 0 comments

Berlin wspiera zielone dachy – od 2019 program o wartości 1,5 miliona euro

Berlin wspiera zielone dachy – od 2019 program o wartości 1,5 miliona euro

Od 2019 roku miasto Berlin planuje uruchomić program wspierający powstawanie zielonych dachów o wartości 1,5 miliona euro.

Senat Berlina chce bardziej promować powstawanie zielonych dachów w mieście. Jak powiedziała rzeczniczka ds. Środowiska, Dorothee Winden, w rbb na początku przyszłego roku zostanie wdrożony odpowiedni program finansowy. Dzięki programowi „1000 zielonych dachów” chcemy znacznie zwiększyć liczbę zielonych dachów w Berlinie.

Wytyczne dotyczące finansowania są obecnie opracowywane, kontynuuje Winden. Planowane są dwie pule finansowe o łącznej wartości 1,5 miliona euro.

Jedna jest przeznaczona dla klasycznego zielonego dachu, druga dla innowacyjnych rozwiązań, które obejmują, na przykład, zazielenienie elewacji.

O pieniądze mogą się ubiegać tylko właściciele istniejących nieruchomości.

W przypadku nowych budynków od samego początku muszą być planowane i budowane zielone dachy.

Dachy zielone na budynkach przy Placu Poczdamskim w Berlinie (łączna powierzchnia dachów zielonych ok. 12 000 m²), fot. Katarzyna Wolańska

Zielone dachy, mają trzy główne zalety. Po pierwsze, są warstwą na dachu, która izoluje budynek przed ciepłem i zimnem. Po drugie, woda na zielonych dachach wyparowuje, co chłodzi miasto. Po trzecie, zbierają wodę deszczową, co odciąża systemy kanalizacyjne miasta.

Berlin ma obecnie około 18 000 zielonych dachów. Oznacza to, że cztery procent powierzchni dachów w mieście jest zazieleniona.

źródło: www.rbb24.de/politik/beitrag/2018/08/gruene-daecher-berlin-foerderprogramm-senat.html#top