Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lip 17, 2021 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta | 0 comments

Bazylea: regulowany prawnie wymóg stosowania dachów zielonych na nowych budynkach

Bazylea: regulowany prawnie wymóg stosowania dachów zielonych na nowych budynkach

Bazylea w Szwajcarii jest pionierem w zakresie wykorzystywania technologii dachów zielonych w miastach. Zielone dachy są tam uregulowanym prawnie wymogiem dla nowo budowanych budynków. 

Ogrody zakładane na dachach budynków przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności w miastach, stanowią izolację termiczną i naturalną klimatyzację oraz izolacja w lecie i w zimie, pochłaniają zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu a przede wszystkim stanowią skuteczne narzędzie w procesach ochrony klimatu i adaptacji do istniejących już zmian klimatycznych.

Szwajcarzy mają świadomość, jak trudne jest budowanie równowagi pomiędzy miejskimi przestrzeniami a naturą i bioróżnorodnością.

Mając to na uwadze, władze miasta Bazylea znajdującego się w Szwajcarii, postanowiły zazielenić miejskie przestrzenie. Wymóg dotyczący obowiązkowego instalowania zielonych dachów jest tam postrzegany jako ekologiczna inwestycja w zdrowie mieszkańców i zachowanie bioróżnorodności.

W ramach strategii bioróżnorodności od 15 lat w Bazylei tworzy się dachy zielone na nowych i modernizowanych budynkach. Dzięki temu w tym 170 tys. mieście zamontowano ponad 1 milion metrów kwadratowych zielonych dachów, co czyni je wiodącym miastem w zazielenianiu swoich przestrzeni.

Dr Stephan Brenneisen, naukowiec i kierownik Centrum Wiedzy o Dachach Zielonych, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu ZHAW, od lat doradza szwajcarskim deweloperom i wykonawcom w jaki sposób realizować ekologiczne inwestycje i innowacje. Zielone dachy powstają tam na niewykorzystanych powierzchniach dachowych, także tych, które znajdują się na starszych budynkach.

Chcąc rozwiązać problemy związane z marnotrawstwem energii i rosnącymi temperaturami spowodowanymi zmianami klimatu, w mieście szuka się przestrzeni do zastosowania zrównoważonych rozwiązań. Dachy są takim właśnie miejscem.

– Tu, w Bazylei, zauważyliśmy, że dachy płaskie nie są wystarczająco wykorzystywane i mogą być cennymi obszarami dla zachowania przyrody – wyjaśnia dr Stephan Brenneisen i dodaje: – Dlatego wspólnie z naszymi kolegami z działu budowlanego, a w szczególności z ówczesną dyrektor Barbarą Schneider, zaczęliśmy integrować te obszary z prawem planistycznym, określać wytyczne, a tym samym realizować te projekty w Bazylei.

źródło: euronews.green

Z przykładami dobrych praktyk ze Szwajcarii można się zapoznać na stronie projektu „Ogród nad głową”

http://www.ogrodnadglowa.pl/baza-dobrych-praktyk.html

Dr Stephan Brenneisen z Uniwersytet Nauk Stosowanych w Zurichu, Centrum Wiedzy o Dachach Zielonych był w 2014 roku jednym z mówców podczas konferencji kończąca projekt pn. „Ogród nad głową – czyli szwajcarskie „zielone dachy” i „żyjące ściany” modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu”

Plik z prezentacją

Efekty kampanii promującej ideę zielonych dachów i żyjących ścian w SzwajcariiStephan Brenneisen, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Zurichu, Centrum Wiedzy o Dachach Zielonych

udostępniony jest na stronie http://www.ogrodnadglowa.pl/konferencje/konferencja-koncowa.html