Pages Menu
Categories Menu

Posted by on maj 26, 2026 in Adaptacja do zmian klimatu, NBS | 0 comments

Baza dobrych praktyk: Atlas Zarządzania Miejskiego

Baza dobrych praktyk: Atlas Zarządzania Miejskiego

Baza dobrych praktyk: Atlas Zarządzania Miejskiego (UGA) to interaktywna internetowa baza danych zawierająca ponad 250 dobrych praktyk w zakresie instrumentów polityki , które wspierają rozwiązania oparte na przyrodzie i odbudowę ekosystemów.

Atlas, pierwszy w swoim rodzaju, umożliwia użytkownikom zapoznanie się z różnorodnością instrumentów polityki stosowanych na całym świecie, w tym:

  • instrumenty legislacyjne, regulacyjne i strategiczne,
  • instrumenty ekonomiczne i fiskalne,
  • instrumenty oparte na umowie lub współpracy oraz
  • instrumenty wiedzy, komunikacji i innowacji.

Atlas koncentruje się w szczególności na czynnikach decydujących o skuteczności instrumentów, wnioskach wyciągniętych z ich projektowania i wdrażania oraz podejściach do zarządzania, takich jak zaangażowanie interesariuszy, rozwiązania instytucjonalne i stosowane metody partycypacyjne.

Jednocześnie UGA oferuje Tobie i Twojemu miastu możliwość promowania wybranych instrumentów polityki, które sprawdziły się w lokalnym kontekście ( odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się, jak zgłosić lub zgłosić nowy instrument polityki do UGA).

UGA ma być źródłem informacji dla administracji rządowej, urbanistów i decydentów, społeczeństwa obywatelskiego (np. ekspertów społecznych lub przedstawicieli dzielnic i organizacji pozarządowych), społeczności naukowej, społeczności zajmujących się współpracą rozwojową oraz techników, projektantów NBS i architektów krajobrazu.

Atlas (baza dobrych praktyk) został opracowany w ramach projektu INTERLACE (Międzynarodowa Współpraca na rzecz Przywrócenia i Połączenia Środowisk Miejskich w Ameryce Łacińskiej i Europie, projektu badawczego finansowanego w ramach programu Horyzont 2020) przez Ecologic Institute, przy wsparciu konsorcjum INTERLACE i dodatkowych organizacji zewnętrznych (patrz strona Podziękowania).

Atlas został po raz pierwszy opublikowany w wersji beta w 2022 roku, a jego obecna wersja została zaktualizowana w 2023 roku. Zachęcamy do nadsyłania kolejnych zgłoszeń – prosimy o odwiedzenie tej strony, aby uzyskać więcej informacji, lub o kontakt bezpośrednio za pomocą formularza kontaktowego .

Baza dobrych praktyk: Jeżeli chcesz wykorzystać informacje zawarte w UGA, użyj następujących źródeł:

  • Atlas Zarządzania Miejskiego: Atlas Zarządzania Miejskiego (2023). Atlas Zarządzania Miejskiego (UGA). INTERLACE. Umowa o dotację w ramach programu Horyzont 2020 nr 869324, Komisja Europejska. URL: https://interlace-hub.com/urban-governance-atlas
  • Konkretne instrumenty polityki : Atlas zarządzania miastami (2023). Nazwa instrumentu polityki. INTERLACE. Umowa o dotację w ramach programu Horyzont 2020 nr 869324, Komisja Europejska. Adres URL: Dodaj stronę internetową
  • Dokument z wytycznymi: Davis, M i Burgos, N (2022). Atlas zarządzania miejskiego: Wskazówki dotyczące sposobu składania wniosku o instrument polityki. INTERLACE. Umowa o dotację w ramach programu Horyzont 2020 nr 869324, Komisja Europejska, 15 s.

UGA został zainspirowany i opracowany jako uzupełnienie Atlasu Przyrody Miejskiej (UNA, https://una.city/ ), który stanowi zbiór ponad 1000 inspirujących rozwiązań opartych na przyrodzie z całego świata. UNA został opracowany w ramach projektu Naturvation ( https://www.naturvation.eu/ ) – przy wsparciu niektórych partnerów INTERLACE – i koncentruje się na samych rozwiązaniach opartych na przyrodzie.

To istotne rozróżnienie, ponieważ Atlas Zarządzania Miejskiego koncentruje się na instrumentach politycznych stojących za rozwiązaniami opartymi na przyrodzie i zarządzaniu nimi, a nie na samych rozwiązaniach opartych na przyrodzie .

Baza dobrych praktyk: Atlas w pigułce

Baza dobrych praktyk