Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 3, 2023 in Dachy zielone, Miasta, Na weekend | 0 comments

Warszawa: ogród na dachu Galerii Północnej przyciąga turystów

Warszawa: ogród na dachu Galerii Północnej przyciąga turystów

Ogrody na dachu Galerii Północnej stały się popularną wakacyjną atrakcją, która przyciąga nie tylko warszawiaków, ale także przyjezdnych i turystów. W lipcu zieloną przestrzeń na dachu, która ma 5 tys. m kw., odwiedziły 84183 osoby. W porównaniu do lipca ubiegłego roku frekwencja wzrosła tu o 10%, a w zestawieniu z lipcem 2019 r., czyli przed pandemią, aż o 20%.

W wakacje jest rekordowa frekwencja. – Tegoroczne lato przynosi ogrodom najlepsze wyniki od ich otwarcia. Oznacza to, że pod względem frekwencji, 2023 rok ma szansę być rekordowy. Zwłaszcza, że tendencja wzrostowa nieprzerwanie utrzymuje się tu od otwarcia sezonu w kwietniu. Pierwsze dni sierpnia pokazują natomiast, że możemy patrzeć z dużym optymizmem na cały sezon – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

W ogrodach na dachu Galerii Północnej to m.in. tężnia solankowa, dwa place zabaw dla dzieci w różnym wieku, strefa gastronomiczna pośród zieleni, mural 3D, aleje spacerowe, zielone zagajniki i labirynt z krzewów.

O turystów w 2023 roku zawalczyła Galeria Północna, realizując ogólnopolską kampanię promocyjną. – Po raz pierwszy z ogrodami wyszliśmy szerzej, pokazując potencjał całej przestrzeni. Zależało nam na tym, aby zwrócić uwagę na to, że jest w stolicy nowoczesne i proekologiczne miejsce, które zaskakuje pomysłowością oraz sprzyja wypoczynkowi i slow life. To zaprocentowało – mówi.

Co weekend na dachu Północnej odbywają się bezpłatne zajęcia jogi. W tygodniu natomiast organizowane są koncerty muzyki instrumentalnej i spotkania z książką dla dzieci połączone z czytaniem na żywo.

Takie podejście do ogrodów sprawiło, że stały się one w tym roku także destynacją wakacyjną. – Ogrody chętnie odwiedzają osoby, które spędzają lato w mieście, w tym zwłaszcza rodziny z Białołęki, pozostałych północnych dzielnic Warszawy oraz sąsiednich miejscowości. Nasz dach stał się także popularnym miejscem wypadowym na weekend, zwłaszcza w piątki i soboty, kiedy do wieczora gra u nas DJ – mówi Barbara Andrzejewska.

– Obserwujemy także rosnącą liczbę turystów, którzy odwiedzają zielone dachy w Warszawie i na tej trasie w tym roku mają także Galerię Północną. Wiele osób – młodych i seniorów – odwiedza nas także w celach prozdrowotnych. Osoby np. z chorobami układu oddechowego przyciąga tężnia solankowa. Pod tym względem przypominamy nieco uzdrowisko – dodaje.

Jak szacuje Galeria Północna, w tym roku ogrody może odwiedzić ponad 700 tys. osób.

Każdego roku w ogrodach pojawiają się nowe aranżacje i inwestycje a infrastruktura jest sukcesywnie rozwijana. Przestrzeń obsadzona kolorowymi roślinami, mała architektura sprzyjająca wypoczynkowi na świeżym powietrzu, place zabaw dla dzieci, tężnia solankowa, niezwykłe murale i miejsca do biesiadowania przy posiłkach – relaks w ogrodach zachwyca wszystkich odwiedzających!

Dach pokryty roślinnością to nie tylko piękne miejsce, ale także ekologiczna inwestycja w przyszłość planety i dobrostan okolicy. Do jego licznych zalet należy fakt, że gromadzi on wodę deszczową i tym samym pochłania jej nadmiar w trakcie ulew, zmniejszając ryzyko przeciążenia sieci kanalizacyjnej. Gromadzona deszczówka wykorzystywana jest do podlewania bogatego nasadzenia. Roślinny dach wyłapuje również zanieczyszczające atmosferę pyły i przetwarza CO2 w czysty tlen, poprawiając jakość powietrza w okolicy. Obniża temperaturę budynku w gorące dni, przyczyniając się do zmniejszenia ilości energii zużywanej przez klimatyzację, a także zmniejsza poziom hałasu w otoczeniu. Przestrzeń pełna roślin daje schronienie wielu gatunkom owadów, motyli i ptaków, co przekłada się na poprawę bioróżnorodności i większą szansę na przetrwanie tych stworzeń w mieście.

Ogrody Północnej dla ducha, ciała i umysłu

Muzyka, literatura, ćwiczenia i coś na ząb. Galeria Północna zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych w otoczeniu zieleni ogrodów.  

Z natury muzycznie

Czy jest lepsze miejsce na słuchanie muzyki niż otoczenie zieleni i bliskość natury? My jesteśmy zdania, że nie ma! Zatem to właśnie w ogrodach na dachu posłuchacie na żywo występów artystycznych w wersji instrumentalnej. Pianino, gitara, a może skrzypce?  Każdy tydzień to inny muzyczny motyw przewodni. Zobaczcie,  co będzie grane!

LIPIEC

  • 5-8 lipca: Hity wszechczasów.
  • 12-15 lipca: Muzyka filmowa.
  • 19-22 lipca: Nieśmiertelny Jazz.
  • 26-29 lipca: Muzyczna niespodzianka.

SIERPIEŃ

  • 2-5 sierpnia: Hity wszechczasów.
  • 9-12 sierpnia: Muzyka filmowa
  • 16-19 sierpnia: Nieśmiertelny Jazz.
  • 23-26 sierpnia: Muzyczna niespodzianka
  • 30 sierpnia – 2 września: Muzyczne zakończenie wakacji.

Koncertom można się przysłuchiwać od środy do soboty w godzinach: 17.00-18.00 i 19.00-20.00. W przypadku złej pogody koncerty zostaną przeniesione na foodcourt, wewnątrz Północnej.

Wieczory ze smakiem i DJ-em

Beza Krówka i Grill%Beer nakręcają letnie wieczory w ogrodach! W prawdziwie wakacyjny vibe wprowadzi Was DJ. To oznacza, że będzie okazja nie tylko zjeść coś dobrego, ale spędzić ten czas naprawdę w świetnej atmosferze. Na smakołyki przy niezłej nutce zapraszamy w piątki i soboty, od 20.00 do 23.00.

LIPIEC
Piątki: 7, 14, 21, 28. Soboty: 1, 8, 15, 22, 29.

SIERPIEŃ
Piątki: 4, 11, 18, 25. Soboty: 5, 12, 19, 26.

WRZESIEŃ
1 i 2

W przypadku złej pogody atrakcja zostanie odwołana.

Wakacyjne czytanki na żywo

Czytasz książki, słuchasz audiobooków, a może przeglądasz ebooki? Miłośnicy literatury, i nie tylko, będą wniebowzięci, bo przygotowaliśmy czytanie książek na żywo. Inspirujące, wciągające i niezwykle intrygujące historie wypełnią ogrody na dachu Północnej.

Książki są czytane w dni powszednie w godzinach: 14.00 – 16.00.

W przypadku złej pogody czytanie na żywo będą przeniesione na foodcourt, niedaleko wyjścia na ogrody.

 Joga na trawie ze Zdrofitem

Joga to ćwiczenia, które poprawiają elastyczność, zakres ruchu stawów i zmniejszają dolegliwości bólowe (chociażby po całym dniu przed komputerem!). Poprzez wykonywanie asan polepszamy także koncentrację i ćwiczymy oddech, stając się bardziej świadomymi swojego ciała. Joga to też redukcja stresu oraz napięcia, który towarzyszy nam niemal cały czas. Będzie to więc doskonała okazja, by nad tym wszystkim popracować.

W naszych ogrodach czekać będą na Was profesjonalni instruktorzy z klubu fintess Zdrofit,  którzy pokażą o co chodzi z tą jogą. I początkujący, i ci bardziej zaawansowani mogą dołączyć!

Na bezpłatne zajęcia jogi zapraszamy w soboty i niedziele (również niehandlowe), w godz.: 10.30 – 11.30 i 12.00 – 13.00.

Pamiętajcie o zabraniu maty do ćwiczeń, kremu z filtrem i o odpowiednim nawodnieniu.

Zajęcia z jogi mogą zostać odwołane, jeśli pogoda nie dopisze.

Wszystkie atrakcje i zajęcia jogi są bezpłatne.

Na kulturalne akcenty w ogrodach na dachu zapraszamy przez całe lato!

Więcej na: https://www.galeriapolnocna.pl/ogrody-na-dachu