Pages Menu
Categories Menu

Posted by on wrz 13, 2024 in Adaptacja do zmian klimatu, Patronat medialny | 0 comments

Trwa nabór wniosków do konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej 2025!

Trwa nabór wniosków do konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej 2025!

Został ogłoszony nabór do kolejnej edycji prestiżowego konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej. Celem konkursu jest promocja innowacyjnych i skalowalnych rozwiązań, technologii, produktów oraz usług związanych z ochroną klimatu i środowiska, które mogą przyspieszyć zieloną transformację w Polsce.

W ostatniej edycji nagrody otrzymały inwestycje i rozwiązania realizowane przez Schneider Electric, Polenergia Fotowoltaika, AMS, EDP, ML System, Goldbecksolar, Grupa Azoty, PFR, Veolia, Danone, Polska Grupa Biogazowa, Wise Europa, Łukasiewicz ITECH, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Enel X i inni. 

Do konkursu można zgłaszać projekty w następujących kategoriach:

– Budownictwo i obiekty użyteczności publicznej,

– Ekologia, geodezja, gospodarka wodna,

– Energetyka, elektrotechnika,

– Technologie, informatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka, startupy,

– Inżynieria materiałowa, nanotechnologie,

– Mechanika, maszyny i urządzenia,

– Transport, komunikacja,

– Usługi i inne innowacje społeczno-gospodarcze.

Projekty można zgłaszać do 25 lutego 2025 r. poprzez wypełnienie formularza na stronie: http://www.polskikongresklimatyczny.pl/konkurs. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali rozdania nagród, która odbędzie się 25 marca 2025 roku w Warszawie.

Zapraszamy do udziału! Szczegóły i regulamin konkursu dostępne na stronie internetowej. Więcej informacji pod adresem: biuro@polskikongresklimatyczny.pl i numerem telefonu 791 655 166

Liderzy Transformacji Energetycznej

W dniu 20 marca 2024 r. odbyła się wyjątkowa gala rozdania nagród Liderów Transformacji Energetycznej, której celem było wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i skalowalnych projektów związanych z ochroną klimatu i środowiska, jak również tych mogących przyspieszyć zieloną transformację Polski. Wydarzenie to nie tylko wyróżniło wizjonerskie podejścia do energii, ale również stanowiło platformę dla firm i instytucji, które angażują się w budowanie przyszłości opartej na zrównoważonych zasadach.

Gala, zorganizowana przy wsparciu firm partnerskich oraz głównego sponsora – Goldbeck Solar, zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, którzy wnikliwie oceniali zgłoszone projekty. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele renomowanych instytucji, takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz partnerzy: WiseEuropa, KEZO i Leroy Merlin, miała za zadanie wyłonienie liderów transformacji energetycznej.

Partnerami gali byli: Sieć BadawczaŁukasiewicz-ITECH, Digital Care, Polenergia, WiseEuropa, Leroy Merlin, AMS, KEZO/Instytut Maszyn Przepływowych, PKO Bank Polski, Deloitte, Saint Gobain, Bank Gospodarstwa Krajowego, Veolia, EDP, Grupa Danone, Global Wind Consulting.

Najwyższe noty od Kapituły zebrał i tym samym uzyskał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej ML SYSTEM za projekt „PhotonWall – fotowoltaiczne płyty elewacyjne”. To wyjątkowe rozwiązanie otwiera nowe perspektywy wykorzystania energii słonecznej w przestrzeni miejskiej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju.

Drugie miejsce przypadło firmie EDP za projekt „Alquewa floating photovoltaic installation”, który został uznany za kolejny krok w kierunku zielonej energii. Trzecie miejsce zajął ex aequo projekt „Budowa efektywnego systemu ciepłowniczego miasta Gliwice” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice oraz „Granulaty envifill®” Grupy Azoty, co podkreśla różnorodność i znaczenie podejmowanych działań.

W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

Pozostałe nagrodzone projekty to między innymi:

  • „Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW” Polenergia
  • „Bielice – pomyślnie podłączone 80 MWp (Mega-wato-pik)” GOLDBECK SOLAR Polska
  • „Transformacja energetyczna w opolskich zakładach produkcyjnych Nutricia w latach 2021-2023” Nutricia Zakłady Produkcyjne
  • „GREEN HEAT – towards collaborative local decarbonization /GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” otrzymuje Instytut Maszyn Przepływowych.
  • „PFR Green Hub” Polski Fundusz Rozwoju
  • : „Koordynator Klastrów Energii” została wręczona DOEKO GROUP
  • „SMA Sunny Tripower X” otrzymał SMA Magnetics
  • Elektrotim za projekt: „Zakup wraz z dostawą, montażem i uruchomieniem zasobnika energii 660V DC na pętli tramwajowej Biskupice”
  • Veolia term otrzymała nagrodę za „Malachit Września”
  • Polska Grupa Biogazowa za projekt: „Powstanie i funkcjonowanie Centrum Monitoringu i Analiz Polskiej Grupy Biogazowej”
  • Schneider Electric za projekt: „EcoStruxure Energy Hub – platforma chmurowa do zarządzania energią”
  • „Start Electric – usługa ALD Automotive | LeasePlan Polska” otrzymała firma ALD Automotive| LeasePlan Polska, które już wkrótce zmieni się w Ayvens

Pełna lista nagrodzonych projektów dostępna jest na stronie www.polskikongresklimatyczny.pl

W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

Nagrody za projekty w kategorii elektrotechnika trafiły m.in. do Enel X za usługę Demand Side Response, a także do Nomad Electric Services za SCADA Nomad NX, co dowodzi znaczenia nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu energią.

W kategorii mechanika, produkty, maszyny i urządzenia wyróżniono projekt „Wieloetapowa transformacja energetyczna Zakładu Poligraficznego POL-MAK”, co potwierdza kluczową rolę innowacji w sektorze przemysłowym.

Ponadto, nagrody zostały przyznane również w kategoriach budownictwo oraz transport, komunikacja i infrastruktura transportowa, podkreślając kompleksowy charakter działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju.

Gala Liderów Transformacji Energetycznej nie tylko uhonorowała najlepsze innowacje, ale także stanowiła inspirującą platformę wymiany doświadczeń i budowania partnerskich relacji w dążeniu do wspólnego celu – stworzenia ekologicznej i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich.

Patronat medialny ZielonaInfrastruktura.pl