Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 5, 2022 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Na weekend, NBS | 0 comments

Trwa budowa Cogiteon w Krakowie – ogród na dachu, park, pompa ciepła

Trwa budowa Cogiteon w Krakowie – ogród na dachu, park, pompa ciepła

W Cogiteonie w Krakowie będzie zielono i nowocześnie. Zielono, bo obok budynku powstanie park, a na dachu ogród. W sumie 296 drzew, mnóstwo bylin, łąk, a do tego plac zabaw dla dzieci.

Nowocześnie, bo obiekt będzie ogrzewany i chłodzony z wykorzystaniem pompy ciepła i zbiornika lodu, a nad racjonalnym wykorzystaniem zasobów będzie czuwał BMS. Będą też zbiorniki na wodę opadową, a zgromadzona deszczówka będzie wykorzystywana do podlewania roślin.

O tym wszystkim w filmie „Cogiteon w budowie”.

Budynek Cogiteonu będzie składał się z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych.

Obok znajdzie się sześć laboratoriów i pracowni, w których odnajdą się m.in. pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki.

Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.

W najwyższej bryle, zlokalizowanej przy alei Bora-Komorowskiego, znajdzie się reprezentacyjne wejście do centrum, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła będzie swoistym mózgiem obiektu, pełniąc funkcję administracyjną.

Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, szklarnia połączona z laboratoriami oraz parking podziemny.

Do głównej tematyki centrum, a więc człowieka w sieci relacji, nawiązywać będą detale. Również struktura ogólnodostępnego ogrodu na dachu, będzie pełniła rolę plenerowego eksponatu.

Obok obiektu będzie 296 drzew oraz 465 krzewów oraz łąki kwietne. Co ważne – wszystkie przestrzenie parkowe będą dostępne bezpłatnie.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstanie w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego w 2023 roku. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych.

Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 14 tys. m kw. To nie wszystko – także najbliższe otoczenie Cogiteonu będzie zachęcać do częstych odwiedzin.

Nie zabraknie tam zieleni, wśród której będzie można odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.

Całkowita wartość projektu to 242 mln zł z czego 167 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

źródło: https://cogiteon.pl/