Proekologiczne rozwiązania dzielnicy Bo01 w szwedzkim Malmö – fotoreportaż
Bo01 w Malmo w Szwecji to nowatorskie osiedle, zrównoważona dzielnica mieszkaniowa, gdzie udało się połączyć funkcje mieszkaniowe i miejskie życie z dbaniem o środowisko. Nazwa Bo01 jest skrótem od szwedzkiego czasownika „bo” oznaczającego „mieszkać” i roku 2001, kiedy powstała realizacja.
Dzielnica Bo01 powstawała na terenie nieużytków poprzemysłowych – starej stoczni, która przestała spełniać swoją funkcję pod koniec lat 80. Te tereny zlokalizowane są blisko śródmieścia Malmö, a przy tym w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcyjnej widokowo cieśniny Öresund, dzięki czemu zostały uznane za duży potencjał urbanistyczny.
Szwedzi projekt swojego „miasta przyszłości” rozpoczęli już w 1995 roku, budowa ruszyła w 2000 roku, a pierwsze efekty zostały zaprezentowane podczas wystawy mieszkaniowej – European Housing Exposition, która miała miejsce w Malmo w 2001 roku.
Obszar Bo01 obejmuje 9 ha i zapewnia około 600 mieszkań dla około 1000 mieszkańców. Zabudowa dzielnicy Bo01 charakteryzuje się różnorodnością rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.
Inicjatywy zrównoważonego rozwoju w budownictwie mieszkaniowym i miejskim Bo01 wystawa rozwoju z 2001 roku otrzymała kilka nagród i przyciągają wizyty studyjne z całego świata. Inwestycje w Bo01 miały również duże znaczenie dla lokalnych inicjatyw na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju w Malmö.
Dominantą w tym układzie jest wieżowiec mieszkalny „Turning Torso”, czyli skręcony tors.
Wieżowiec mieszkalny Turning Torso otacza atrakcyjny wizualnie zbiornik wodny, który poprawia mikroklimat tego miejsca wokół którego znajduje się dość dużo powierzchni betonowych.
Pozostała zabudowa nie przekracza 6 kondygnacji. Spotkamy tu kameralną w stylu zabudowę z dziedzińcami i placami. Dodatkowo w skład założenia wchodzą miniparki z różnorodnymi roślinami i ciekami wodnymi.
W całym zespole urbanistycznym dużą rolę odgrywa zieleń. Przestrzeń między gęsto sytuowanymi budynkami wypełniają tereny zieleni.
Na dziedzińcach i placach pojawiają się ogrody deszczowe i niewielkie zbiorniki wodne, które stanowią elementy rozproszonej retencji i zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi.
Również dachy budynków pokryte są zielenią.
Dachy zielone są rozwiązaniem stosowanym na budynkach mieszkaniowych oraz infrastrukturze publicznej.
Dzięki rozwiązaniom z zakresu małej, rozproszonej retencji i zagospodarowaniu wody opadowej tereny zielone naturalnie się nawadniają poprzez infiltrację, a reszta niepotrzebnej wody oddawana jest do morza. Woda deszczowa jest także zbierana, a szara woda jest oczyszczana w oczyszczalni i wykorzystywana ponownie.
Bo01 stanowi doskonały przykład przekształcenia zdegradowanych poprzemysłowych terenów na reprezentacyjną przestrzeń – dzielnicę przyjazną mieszkańcom oraz turystom.
Podobnie jak Bjørvika – najbardziej nowoczesna część Oslo, stolicy Norwegii oraz HafenCity – nowoczesna dzielnica przy starym porcie w Hamburgu w Niemczech.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wolańska
Zdjęcia powstały podczas wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. W wyjeździe szkoleniowym wzięli udział przedstawiciele Miasta Konin oraz uczestniczący aktywnie w pracach projektowych przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (jako partnera projektu). Szkolenie zorganizowane zostało pod przewodnictwem norweskiego partnera projektu Norwegian Association for Green Infrastructure i dostarczyło wizytatorom z Polski wiedzy, materiałów szkoleniowych oraz inspiracji w zakresie planowania i projektowania błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) oraz proekologicznych rozwiązań stosowanych w środowisku miejskim.
więcej informacji o projekcie na: https://psdz.pl/blog/582
źródła:
„Miasto przyszłości – zrównoważona dzielnica mieszkaniowa”, Elżbieta Kusińska, Instytut Projektowania Architektonicznego, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
NFGI Study Tour – Green Infrastructure in Malmö and Copenhagen, materiały z wizyty studyjnej w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”.
zobacz też: