Pages Menu
Categories Menu

Posted by on maj 17, 2023 in Adaptacja do zmian klimatu | 0 comments

Pozytywne zmiany dla środowiska. Jak wprowadzić je do codzienności?

Pozytywne zmiany dla środowiska. Jak wprowadzić je do codzienności?

Naukowcy ciągle alarmują o trwającej katastrofie klimatycznej, a jej skutki są coraz bardziej odczuwalne w codziennym życiu. Jednostkowe działania raczej nic nie zmienią w skali globalnej, ale wciąż warto zadbać o naszą planetę – bycie eko jest dobre i modne! Jak wprowadzić pozytywne zmiany dla środowiska do codzienności?

Dojazd rowerem do pracy

Jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych do atmosfery jest transport indywidualny. Dojeżdżając do pracy samochodem przyczyniasz się nie tylko do efektu cieplarnianego, ale też do powstawania smogu, który jest jednym z największych zabójców w polskim społeczeństwie. Zamiast tego odwiedź sklep rowerowy i wybierz ekologiczny rower!

Oczywiście własny jednoślad nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. Problemem może być chociażby zima, choć w sprzedaży znajdziesz modele przystosowane do jazdy po śniegu. Upewnij się, że droga do pracy jest bezpieczna – sprawdź, w jakim stanie jest infrastruktura rowerowa. Jeśli dystans do pokonania jest daleki, wybierz rower elektryczny. To dużo droższa opcja, ale zapewnia ona wysoki poziom wygody podczas jazdy.

Segregowanie śmieci

Choć dzięki rozporządzeniom unijnym segregowanie śmieci stało się znacznie powszechniejsze, to nie wszyscy Polacy stosują się do tego obowiązku. Nie ma co się dziwić – nie zawsze jest to najwygodniejsze rozwiązanie, a czasami trzeba poświęcić na nie odrobinę wysiłku. Mimo to warto segregować śmieci zgodnie z wytycznymi udostępnionymi przez lokalną gminę. Recykling jest bardzo ważnym sposobem na pozyskiwanie surowców wtórnych, nawet jeśli nie wszystkie śmieci da się ponownie przetworzyć!

Korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku

Jednorazowe opakowania (np. plastikowe butelki) to jedno z głównych źródeł ogromnej ilości śmieci, jakie powstają każdego roku. Recykling pozwala odzyskać jedynie część użytych surowców. Dlatego postaraj się korzystać z opakowań wielokrotnego użytku. To świetna alternatywa dla toreb foliowych, które są wykorzystywane w supermarketach. Opakowania wielokrotnego użytku stanowią niewielki koszt – są wygodne, wytrzymałe i ekologiczne.

Ograniczenie konsumpcji

To kontrowersyjny punkt, ale nie ma skuteczniejszego sposobu na bycie eko od ograniczenia konsumpcji. Stawiaj na sprawdzone rozwiązania, ale nie bój się zrezygnować z zakupu przedmiotu, który nie jest Ci niezbędny do życia. Rower lub bidon na wodę na pewno się przydadzą, ale już z nowej bluzki możesz zrezygnować – lub wybrać używaną odzież!

Odnawialne źródła energii

Rynek fotowoltaiki w ostatnich latach stracił na znaczeniu, bo wiele polskich domów zdecydowało się już na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jeśli nie znajdujesz się w tym gronie, to rozważ instalację paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła. Oba rozwiązania charakteryzują się wysoką wydajnością oraz pozytywnym wpływem na środowisko naturalne. Unia Europejska oraz polski rząd wciąż oferują dofinansowania, które zmniejszają koszt instalacji ekologicznych rozwiązań. Wybierz odnawialne źródła energii w swoim domu i zadbaj o środowisko!

Artykuł sponsorowany