Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lut 19, 2025 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie, Miasta | 0 comments

Łódzkie: Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP z umorzeniem, w tym na dach zielony

Łódzkie: Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP z umorzeniem, w tym na dach zielony

Do Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego można się zgłosić po pożyczkę na poprawę efektywności energetycznej. Oferta kierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą poprawić stan ocieplenia swoich budynków.

Za pozyskane pieniądze można wymienić okna i drzwi, zainwestować w systemy grzewcze, klimatyzację, instalacje do produkcji energii z OZE, czy inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii.

Jako elementy projektu możliwe do sfinansowania pożyczką są rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia powierzchni zielonych, np. dachy zielone i roślinne ściany.

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 5 mln zł, a spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat. Oprocentowanie co do zasady wynosi 1% w skali roku.

W ramach pożyczki na poprawę efektywności energetycznej dla MŚP udzielane jest finansowanie zwrotne z możliwością umorzenia części kapitału pozostającego do spłaty, przeznaczone na wsparcie inwestycji w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych.  

W ramach Funduszu finansowany jest poniższy typ, realizowanej w województwie łódzkim Inwestycji Końcowej (Typ Projektu):   

  • przedsięwzięcia termomodernizacyjne w MŚP, w ramach których możliwa będzie poprawa efektywności energetycznej budynków, m.in. poprzez ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, inwestycje w systemy grzewcze wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej, instalacje do produkcji energii z OZE, inwestycje w systemy wentylacji i klimatyzacji, systemy do monitorowania zużycia energii oraz inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie energii. 
  • w wyniku realizacji Inwestycji Końcowych oszczędność energii pierwotnej każdego budynku w stosunku do stanu wyjściowego musi kształtować się na poziomie nie niższym, niż 30% (za wyjątkiem zabytków). 
  • wyłącznie jako element projektu możliwe do sfinansowania pożyczką będą działania niewynikające z Audytu energetycznego lub Audytu efektywności energetycznej jeśli przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy i roślinne ściany). Wydatki, o których mowa w niniejszym zdaniu nie mogą przekraczać 15% pożyczki. 

Kluczowe warunki przygotowania wniosku i uzyskania pożyczki 

Uzyskanie pożyczki uzależnione jest od potwierdzenia przez Wnioskodawcę na podstawie Audytu, że w wyniku realizacji Inwestycji Końcowej oszczędność energii pierwotnej budynku w stosunku do stanu wyjściowego kształtuje się na poziomie nie niższym, niż 30% (wyjątek stanowią zabytki).W przypadku, gdy oszczędność energii pierwotnej po przeprowadzeniu Inwestycji Końcowej będzie niższa niż 30% (za wyjątkiem zabytków), może skutkować to uznaniem wydatków jako niekwalifikowalne i wiązać się z obowiązkiem zwrotu odpowiedniej części lub całości pożyczki.

W przypadku projektów kompleksowych, obejmujących wymianę źródeł ciepła, w pierwszej kolejności należy uwzględnić zastąpienie istniejącego źródła instalacją OZE, a jeśli nie jest to możliwe to należy uwzględnić podłączenie do ciepła systemowego. Montaż instalacji OZE powinien być elementem przedsięwzięcia uwzględnionym w Audycie, o ile wytworzona przez te instalacje energia przeznaczona będzie na potrzeby budynku i prowadzonej w przedsiębiorstwie działalności produkcyjnej i/lub usługowej. W ramach Inwestycji Końcowej nie jest możliwa sama wymiana źródła ciepła bez przeprowadzenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.  

W przypadku, gdy wykorzystanie OZE lub podłączenie do sieci ciepłowniczej jest technicznie niewykonalne lub ekonomicznie nieopłacalne, możliwa jest wymiana źródeł ciepła i instalacji grzewczych zasilanych stałymi paliwami kopalnymi, tj. węglem kamiennym, torfem, węglem brunatnym, łupkami bitumicznymi, na kotły i systemy ciepłownicze zasilane gazem ziemnym. Przy czym, zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2025 r. finansowanie w ramach pożyczki indywidualnych kotłów zasilanych gazem ziemnym nie będzie możliwe, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed tą datą.  

W przypadku Inwestycji Końcowych dotyczących termomodernizacji budynków, zapewnione będzie zachowanie warunków siedliskowych dla ptaków lub nietoperzy w termomodernizowanym budynku. Wnioskodawca zobligowany będzie do złożenia wraz z Wnioskiem oświadczenia o zobowiązaniu do uzyskania ekspertyzy przyrodniczej stwierdzającej obecność lub brak chronionych gatunków ptaków i nietoperzy w budynku, w którym planowane jest przeprowadzenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego; i uzyskania tej ekspertyzy najpóźniej na dzień rozpoczęcia rzeczowej realizacji Inwestycji Końcowej.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego

Ile? 

Maksymalna kwota pożyczki wynosi 5.000.000 zł

Maksymalny okres spłaty: 

120 miesięcy 

Oprocentowanie pożyczki: 

• Co do zasady stosowane jest oprocentowanie na zasadach korzystniejszych niż rynkowe – jest ono stałe w całym okresie spłaty i wynosi 1% w skali roku.

• W przypadku niespełnienia przez Przedsiębiorcę jakiegokolwiek z warunków udzielenia pomocy publicznej/pomocy de minimis, Jednostkowa Pożyczka udzielana jest na warunkach rynkowych. W takich przypadkach jest ono ustalane w wysokości stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży ustalonej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2008 r. w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych lub komunikatu zastępującego.

Uwaga na podwójne finansowanie 

Wydatkując środki pożyczki, Pożyczkobiorca nie może doprowadzić do wystąpienia przypadku więcej niż jednokrotnego – całkowitego albo częściowego – sfinansowania wydatków Pożyczkobiorcy przedstawionych do rozliczenia Jednostkowej Pożyczki w ramach tego samego lub różnych funduszy lub instrumentów wsparcia Unii Europejskiej, w jakiejkolwiek formie (w tym dotacji, pożyczki, gwarancji/poręczenia).

Rozliczenie pożyczki

Wydatkowanie całej kwoty pożyczki musi zostać dokonane w ciągu 180 dni od wypłaty środków (pierwszej płatności), co należy udokumentować fakturami bądź równoważnymi dokumentami. W tym czasie musi zostać również osiągnięty cel Inwestycji Końcowej.

Umorzenie

Wnioskodawca ubiegający się o pożyczkę może określić we wniosku kwotę umorzenia o jaką wnioskuje, biorąc pod uwagę warunki jego uzyskania określone Regulaminie. Umorzenie, w wysokości 10% wartości pożyczki, przewidziane jest w przypadku Inwestycji Końcowych, w wyniku realizacji których osiągnięto oszczędność energii pierwotnej w stosunku do stanu wyjściowego na poziomie 40% i więcej. Umorzenie dokonywane jest wyłącznie na kapitale pożyczki w części Wkładu Funduszu Powierniczego pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i nie może przekroczyć kwoty kapitału pozostałej do spłaty przypisanej do tego źródła finansowania na dzień dokonania umorzenia.  

Maksymalny udział środków na umorzenia w Limicie środków udostępnionych Konsorcjum wynosi 3.000.000,00 PLN. Umorzenie stanowi pomoc de minimis. 

Źródło: Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego