Pages Menu
Categories Menu

Posted by on gru 17, 2022 in Adaptacja do zmian klimatu, Dachy zielone, Dofinansowanie | 0 comments

Nowoczesne, proekologiczne przedszkole w Regułach z dachem zielonym

Nowoczesne, proekologiczne przedszkole w Regułach z dachem zielonym

230 dzieci z gminy Michałowice uczęszcza do nowego, na miarę XXI wieku przedszkola, bardzo dobrze wyposażonego i energoefektywnego. 9 grudnia 2022 r. odbyło się jego uroczyste otwarcie. Wcześniej, bo 4 grudnia, podczas Dnia Otwartego, mieszkańcy mogli zwiedzać budynek.

Budowa energoefektywnego przedszkola z dachem zielonym w Regułach realizowana przez Gminę Michałowice otrzymała z NFOŚiGW ok. 4,6 mln dofinansowania w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki. Projekt, który w całości kosztował ok. 20 mln zł, pozwoliło uzyskać m.in. ok. 1 800 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza (w budynkach energooszczędnych). W zakresie efektów środowiskowych zaowocuje m.in. zmniejszeniem zużycia energii w budynku publicznym.

Proekologiczne przedszkole w Regułach z dachem zielonym – od konkursu do realizacji

Historia inwestycji zaczęła się w marcu 2019 r., kiedy to wójt podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na organizację konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie terenu w Regułach. Wyniki dwuetapowego konkursu ostatecznie ogłoszono 24 września 2019 r. Laureatem, i co za tym idzie – autorem projektu budynku – została firma M.O.C. z Katowic. Rozpoczął się stosunkowo długi czas przygotowania dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania przetargów, który zakończył się w maju 2021 r. podpisaniem umowy z wykonawcą – firmą Ekoenergia. W czerwcu 2021 r. pierwsze maszyny wjechały na plac budowy. Bryła budynku powstawała do końca 2021 r., a już w styczniu 2022 r. rozpoczęły się prace wykończeniowe, które trwały do października 2022 r.

Jak osiągnięto efektywność energetyczną budynku przedszkola z dachem zielonym

Obiekt został zaprojektowany z myślą o energoefektywności, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy ceny energii w zawrotnym tempie szybują w górę.

Do technologii pozwalających zaoszczędzić energię i zasoby można zaliczyć: konstrukcję dachu (zastosowano dach zielony w uprawie ekstensywnej, który jest dodatkową izolacją termiczną i pozwala na zmniejszenie emisyjności budynku poprzez zmniejszenie konieczności ogrzewania zimą i chłodzenia latem), system ogrzewania i wentylacji, panele fotowoltaiczne, sterowanie sztucznym oświetleniem, oświetlenie typu LED, a także podziemny zbiornik wody deszczowej służący gromadzeniu deszczówki używanej do podlewania zieleni.

Powierzchnia użytkowa przedszkola to ok. 2000 m2 . Na parterze wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze usytuowany jest hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem szatniowo-sanitarnym, z których dwie przystosowane są do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz sali do zajęć ruchowych. Na parterze znajduje się także kuchnia obsługująca wszystkie sale dydaktyczne oraz jadalnia dla dzieci starszych. Na piętrze są sale m.in. do terapii sensorycznej oraz doświadczania świata, pokoje biurowo-administracyjne oraz pomieszczenia techniczne.

Duże przeszklenia budynku, otwierające przestrzeń na otaczającą zieleń i teren wokół budynku oraz estetyka wykończenia i kolorystyka sal zostały zaprojektowane z myślą o jak najlepszym samopoczuciu dzieci w miejscu, w którym spędzają kilka godzin dziennie.

Głównym materiałem na elewacjach oraz we wnętrzu obiektu jest naturalne drewno modrzewiowe, które nadaje przyjazny i naturalny charakter budynkowi, a przy tym jest tradycyjnym polskim materiałem elewacyjnym.

W obiekcie zdecydowano się na duże przeszklenia, otwierając przestrzeń wewnętrzną na otaczającą zieleń. Sale są duże, jasne, zapewniające dobre warunki dla przebywania w nich najmłodszych, na co wpływają także zaproponowany dobór materiałów i kolorystyka wnętrz.

Budynek z pewnością będzie służył wielu pokoleniom najmłodszych mieszkańców gminy i przyczyni się do adaptacji gminy do zmian klimatu.

źródło: www.michalowice.pl