Miasto z Klimatem 2.0 – mechanizm wsparcia dla miast
Projekt Miasto z Klimatem zainicjowany został w marcu 2020 roku z przeświadczeniem, że jego realizacja przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz że miasta otrzymają wsparcie w pro-klimatycznej transformacji.
Miasto z Klimatem 2.0 – mechanizm wsparcia dla miast
W ramach tegorocznej edycji „Miasta z Klimatem” Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaplanowało m.in. przeprowadzenie analizy działań podejmowanych przez miasta, której celem będzie zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki ekologicznej i klimatycznej.
Udział w analizie mogą wziąć miasta. Zgłoszenie do udziału w analizie jest dobrowolne.
Warunkiem udziału jest:
- wypełnienie formularza zgłoszeniowego
- przesłanie formularza do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na adres miasta@klimat.gov.pl
- w terminie do 11 czerwca 2021 r.
Analiza przeprowadzona zostanie w pięciu kategoriach:
- jakość powietrza,
- zieleń miejska,
- transport zeroemisyjny,
- transformacja energetyczna,
- retencja miejska.
Analiza będzie polegała na zebraniu i porównaniu ogólnodostępnych danych, a także na podstawie danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.
Analiza przeprowadzona zostanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w pięciu kategoriach, przy pomocy następujących wskaźników:
Kategoria jakość powietrza:
- stężenie średnioroczne PM2,5 (norma < 20 μg /m3),
- stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 (norma < 40 μg/m3),
- stężenie średnioroczne benzo(a)pirenu (norma < 1 ng/m3).
W tej kategorii wskaźniki zostaną przeanalizowane i porównane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2020 r.
Kategoria zieleń miejska:
- powierzchnia parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej przypadająca na 1 mieszkańca (m2/mieszkańca),
- przyrost nasadzeń drzew w mieście w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (szt./1000 mieszkańców),
- wydatki na zagospodarowanie i utrzymanie terenów zieleni w przeliczeniu na 1 mieszkańca (zł/mieszkańca).
W tej kategorii dwa pierwsze wskaźniki zostaną ocenione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 r. Natomiast trzeci wskaźnik zostanie przebadany na podstawie uzupełnionych przez miasta danych – miasto wskaże kwotę przeznaczoną na zagospodarowanie i utrzymanie terenów zieleni w przeliczeniu na 1 mieszkańca w formularzu zgłoszeniowym.
Kategoria transport zeroemisyjny:
- udział zeroemisyjnych pojazdów we flocie użytkowanej na obszarze miasta (%),
- liczba ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych przypadająca na 1000 mieszkańców (szt./ 1000 mieszkańców),
- długość ścieżek rowerowych przypadająca na 10 tys. ludności (km/10 tys. ludności).
W tej kategorii pierwszy wskaźnik zostanie przeanalizowany na podstawie danych przedstawionych przez miasta, drugi na podstawie danych Urzędu Dozoru Technicznego z 2021 r., natomiast trzeci na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 r.
Kategoria transformacja energetyczna:
- odsetek wszystkich budynków, które posiadają instalacje OZE podłączone do sieci (%),
- roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych na 1 mieszkańca (kWh/mieszkańca),
- moc instalacji OZE wykorzystywanych na potrzeby grzewcze (nie związanych ze spalaniem, czyli np. kolektory słoneczne, pompy ciepła) zainstalowanych na potrzeby budynków miejskich (kW/m2).
W tej kategorii pierwszy i trzeci wskaźnik zostanie przebadany na podstawie danych przekazanych przez miasta. Wskaźnik dotyczący rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych zostanie oceniony na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019.
Kategoria retencja miejska:
- udział zlewni objętej systemem retencji oraz zagospodarowania wód opadowych w powierzchni zlewni wód opadowych w granicach miasta (%),
- pojemność urządzeń do retencji wód opadowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca miasta (m3/mieszkańca),
- wskaźnik przyjaznego przyrodzie potencjału retencyjnego miasta (%).
W tej kategorii wartości wskaźników zostaną przeanalizowane na podstawie danych przekazanych przez miasta.
Analiza przeprowadzona zostanie jako klasyfikacja w kolejności wartości liczbowych, opisanych w formularzu zgłoszeniowym.
Miasta wyróżnione w ww. analizie otrzymają tytuł Miasta z Klimatem w jednej lub kilku kategoriach. Wyróżnieniem będą mogły się pochwalić dzięki tablicom informacyjnym na budynkach użyteczności publicznej oraz systemowi identyfikacji wizualnej do wykorzystania w komunikacji (m.in. w internecie, w korespondencji).
Miasta wyróżniające się zostaną także objęte doradztwem strategicznym koordynowanym przez Instytut Ochrony Środowiska i finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Doradztwo strategiczne będzie polegać na dokonaniu wspólnie z miastami przeglądu wybranych dokumentów strategicznych i planistycznych oraz wypracowaniu rekomendacji co do modyfikacji, albo określenia nowych ambitnych celów transformacji klimatyczno-środowiskowej, w tym określenia listy projektów indykatywnych. Celem wsparcia będzie także zbudowanie zdolności administracyjnej miasta i jego przygotowanie do finansowania kluczowych inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej UE, środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z programów priorytetowych NFOŚiGW. Proces doradztwa strategicznego zostanie podsumowany w formie raportu końcowego indywidualnie dla każdego z miast.
Dodatkowo w ramach projektu, podobnie jak w roku ubiegłym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadzi drugą edycje konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Jest to konkurs skierowany do miast, mający na celu promocję nowoczesnych i efektywnych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększeniu odporności miast na skutki zmian klimatu. Więcej informacji na temat konkursu w zakładce KONKURSY.
Materiały dostępne na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska