Pages Menu
Categories Menu

Posted by on lip 13, 2015 in Dachy zielone | 0 comments

Maty rozchodnikowe

Maty rozchodnikowe

Maty rozchodnikowe z dojrzałą roślinnością dla dachu zielonego, tarasu lub do rozłożenia bezpośrednio na gruncie (podobnie jak trawa z rolki).

semper02

zdjęcie: Sempergreen

Roślinność wyhodowana na matach jest wspaniale rozwinięta już w momencie dostawy, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się natychmiastowym rezultatem zielonego dachu czy tarasu.

Kwitnące rozchodniki na skośnym zielonym dachu.

Maty wegetacyjne można instalować na każdym rodzaju dachu: płaskim, pochyłym lub skośnym. Zrealizowane już projekty pokazują, że maty wegetacyjne rosną dosłownie na każdym dachu.

Dostawa wzmocnionych mat rozchodnikowych na dachy skośne i wykonanie warstw dachu zielonego wraz z antykorzenną hydroizolacją APK Dachy Zielone, Kraków

Maty rozchodnikowe stosuje się jako pokrycia gruntu o natychmiastowym efekcie zieleni, np. na rondach, w pasach drogowych, w ogrodach publicznych lub tarasach dachowych.

Gmina szukała ładnego zielonego pokrycia gruntu, który nie wymagałby dużych nakładów przy utrzymaniu. Kwitnące maty rozchodnikowe w połączeniu z głazami i oleandrami zapewniają piękny widok. Źródło: Sempergreen

Niskie potrzeby pielęgnacyjne i koszty utrzymania (nie trzeba kosić ani zbyt często podlewać) w połączeniu z łatwością instalacji gwarantują sukces.

Dlaczego sedum tak dobrze nadaje się do zastosowania w matach rozchodnikowych przeznaczonych na zielone dachy ekstensywne:

  • Sedum jest rośliną płytko korzeniącą się, co jest niezbędną cechą z uwagi na ograniczoną grubość warstw substratu na zielonych dachach ekstensywnych.
  • Jest odporne na susze.
  • Wymaga stosunkowo niewielkiego zaopatrzenia w substancje odżywcze i jest łatwe w utrzymaniu w porównaniu z innymi rodzajami roślinności.
  • W przypadku sedum istnieje niewielkie lub zerowe ryzyko wystąpienia chorób lub inwazji szkodników.
  • Dobrze się adaptuje: w warunkach suszy, kiedy inne gatunki giną, sedum jest w stanie przetrwać poprzez regulację własnego metabolizmu. Co ważne, rośliny te odżywają natychmiast po otrzymaniu małej dawki wilgoci.

Sedum to sukulent, czyli rodzaj rośliny należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), liczący od czterystu do pięciuset gatunków oraz tysiące odmian. Sukulenty to rośliny przystosowane do gromadzenia wody. Sedum magazynuje ją w liściach, mamy więc do czynienia z sukulentem liściowym.

Kwitnące maty rozchodnikowe w pasie oddzielającym na autostradzie w Niemczech. Źródło: Sempergreen

Ponadto sedum ma zmodyfikowany metabolizm. W nocy aparaty szparkowe absorbują dwutlenek węgla i przekształcają go w kwas jabłkowy, który jest wykorzystywany w ciągu dnia do fotosyntezy. Aparaty szparkowe w liściach otwierają się jedynie w nocy, żeby zminimalizować straty wody podczas gorącego, suchego dnia.

Dostarczamy także maty wegetacyjne zawierające sedum w kombinacji z innymi gatunkami, takimi jak zioła, kwiaty polne i trawy ozdobne. Ciekawym rozwiązaniem są maty przeznaczone na miejsca szczególnie zacienione oraz maty kwitnące w jednorodnej kolorystyce (z roślinami kwitnącymi na żółto, na różowo i na biało).

PXL_-_Sempergreen-8687
zdjęcie: Sempergreen

Maty rozchodnikowe na biodegradowalnej osnowie z włókna kokosowego gdzie kupić:

Atrakcyjne ceny, wsparcie i doradztwo techniczne, rabaty inwestycyjne.

Informacje i oferta: piotr.wolanski@dachyzielone.net, tel. 607 616 691.

Nie przepłacaj, nie kupuj przez pośredników. Dostawa bezpośrednio ze szkółki. Prześlij mailem zapytanie ofertowe.

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny.