Pages Menu
Categories Menu

Posted by on gru 5, 2022 in Adaptacja do zmian klimatu, Miasta | 0 comments

Łódź miastem ekologicznym i dostępnym dla wszystkich. Od funkcjonalności po innowacje

Łódź miastem ekologicznym i dostępnym dla wszystkich. Od funkcjonalności po innowacje

Mniejsze remonty i duże inwestycje. Każdej z tej realizacji przyświeca poprawa komfortu życia w mieście. Od funkcjonalności po innowacje.

Na drodze trzeba znaleźć miejsce dla każdego uczestnika ruchu. Mieszkańcy muszą się również na niej czuć bezpiecznie i wygodnie. Łodzianie oczekują również poprawy estetyki naszych ulic. Każda realizacja na drodze ma spełniać te wygórowane oczekiwania. Dlatego przy każdej realizacji UM Łodzi stara się zadbać o podstawowe potrzeby, jak proste nawierzchnie dróg i chodników, jak i po innowacyjne rozwiązanie dotyczące ekologii.

Wygoda i dostępność na ulicach Łodzi

Proste chodniki to jedna z najczęściej poruszanych kwestii na spotkaniach z mieszkańcami. Dlatego przy każdej drogowej realizacji zaplanowane są również remonty pieszej infrastruktury. Nowe chodniki realizowane są według założonych standardów. Wykonane z kostki betonowej, obniżane na skrzyżowaniach dla ułatwienia poruszania się i wyposażone w elementy dla osób niewidomych. Tak, aby miejska infrastruktura była dostępna dla wszystkich łodzian.

Dobra widoczność, odpowiednie oznakowanie i oświetlenie uliczne to jedne z kluczowych aspektów, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo na drodze. Każda inwestycja to wymiana latarni. Ponadto w ostatnich latach nowe oświetlenie uliczne powstało w 14 lokalizacjach. Łącznie to 110 nowych punktów świetlnych. Budując oświetlenie dbamy również o środowisko stawiając na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, jak ledowe oprawy i czujniki zmierzchu, regulujące poziom oświetlenia. Wykorzystujemy również inną farbę posiadającą w swojej strukturze mikrokulki szklane – retrorefleksyjny materiał podwyższający stopień odblasku, gdy spotka się ze światłem z reflektorów samochodu. Dzięki temu pasy dla pieszych są bardziej widoczne, a zatem bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu. Ponadto montujemy również tzw. „kocie oczka” – elementy oświetlenia poziomego, mające zasygnalizować kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności i poinformowanie o lokalizacji przejścia dla pieszych.

Ekologia i innowacje na łódzkich ulicach

Planując inwestycje związane z rewitalizacją naszego miasta, postawiliśmy sobie za zadanie, aby ekologiczne aspekty były kluczowym tematem naszych prac. Na etapie projektów i koncepcji zostało zorganizowanych szereg spotkań i rozmów ze specjalistami, aby wypracować szereg rozwiązań, które będą miały realny wpływ na środowisko, ekologię oraz utrzymanie zieleni i jednocześnie będą to rozwiązania energooszczędne i wykorzystujące naturalne zasoby.

Czujniki wilgoci – zastosowane są na wszystkich ulicach i w parkach w ramach rewitalizacji obszarowej. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

Zraszacze wynużalne – zraszacze montowane są w remontowanych parkach. Wysuwane z ziemi, dystrybuują wodę na zieleńcach. Aktywowane są czujnikami wilgoci i automatycznie sterowane.

Skrzynka rozsączająca na deszczówkę – jest to zbiornik, do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei w parku Moniuszki. Dzięki odpowiedniej instalacji woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe.

Podłoża strukturalne – jest to odpowiednia struktura nawierzchni wykonana z mieszanki kamienno-glebowej, którą układana jest pod warstwami konstrukcyjnymi drogi. Pozwala to na ochronę układu korzennego drzew. Korzenie naturalnie rozrastają się w takim podłożu nie naruszając konstrukcji jezdni czy chodników, a co za tym ochrania układ korzenny drzew, dając im przestrzeń do naturalnego rozrostu.

Powierzchnie wodoprzepuszczalne – głównie w parkach stosowana jest mineralna nawierzchnia alejek, aby wykorzystać naturalne wody opadowe, które dzięki zastosowaniu tego rodzaju nawierzchni zostaną wsiąknięte przez ziemię.

Sterowniki systemów nawadniających – zieleńce wzdłuż ulic i w parkach wyposażone są w systemy nawadniania, które dostarczają automatycznie potrzebną ilość wody. Czuwają nad tym właśnie zamontowane w zieleńcach sterowniki, które również my możemy odpowiednio ustawić w zależności od potrzeb.

Budki dla jeżyków – małe domki dla ptaków w stropodachach kamienic, w których zamieszkają jeżyki. Jeżyki zjadają bardzo duże liczby owadów, w tym komarów.

Owocowe krzewy i zieleń pośrednia w parkach – owocowe krzewy przynoszą pożywienie zwierzętom, a zieleń pośrednia daje im schronienie. Wcześniej w parkach urządzane były tylko trawniki i nasadzane drzewa. Zieleń pośrednia daje dom i schronienie dla miejskiej fauny.

Oświetlenie ledowe – wszędzie jest montowane energooszczędne oświetlenie ledowe, które zużywa mniej prądu i jest bardziej ekologiczne.

Czujniki zmierzchu – sterują poziomem oświetlenia w latarniach. Przy jasnych nocach, można obniżyć poziom światła, a co za tym idzie zaoszczędzić na energii. Ponadto ma to aspekt ekologiczny, gdzie zwierzęta w parkach czują się w nocy bardziej swobodnie, ponieważ nie mają przez całą dobę jasno, a często to noc jest ich okresem żerowania.

Dachy ekstensywne (zielone) – zielone dachy tworzą mikroklimat dla otoczenia danej posesji i pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Tego typu rozwiązanie zostanie zastosowane w budynku przy ul. Tuwima 33. Zielone dachy pochłaniają wodę i wytwarzają wilgoć odparowując ją do atmosfery, co wpływa na polepszenie mikroklimatu i obniżenie temperatury w mieście.

Dach zielony z roślinami w uprawie ekstensywnej przy biurowcu w centrum Krakowa. Realizacja APK Dachy Zielone

Odpowiedni dobór gatunkowy drzew i krzewów – przy każdej inwestycji dokładnie dobierane są rodzaje nasadzanych drzew, a do nich i otoczenia dobierane krzewy, trawy, byliny i niską zieleń. Ich dokładny dobór pozwala na odpowiedni rozwój i pozwala na symbiozę zastosowanych gatunków zieleni.

źródło: UM Łódź