Pages Menu
Categories Menu

Posted by on wrz 1, 2021 in OZE | 0 comments

Instalacja fotowoltaiczna – czym się kierować i na co patrzeć przy wyborze paneli?

Instalacja fotowoltaiczna – czym się kierować i na co patrzeć przy wyborze paneli?

Panele fotowoltaiczne wpisały się już w krajobraz zarówno większych miast, jak i mniejszych miejscowości czy też wsi – nie bez powodu. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie znacznie zmniejszające koszty za energię, to przy okazji wpisuje się w założenia ochrony środowiska naturalnego. Montaż takiej instalacji oznacza przyczynianie się do zredukowania emisji szkodliwego dla zdrowia, a nawet życia CO2. Czym się kierować przy wyborze paneli fotowoltaicznych i dlaczego jeszcze warto na nie postawić? Podpowiadamy.

Instalacja fotowoltaiczna – kilka słów o jej budowie

Warto wiedzieć, że na instalację fotowoltaiczną składa się kilka podstawowych elementów, a wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić moduł fotowoltaiczny. To nic innego, jak panele, które można z powodzeniem zamontować na dachu domu prywatnego, budynku użyteczności publicznej czy też komercyjnego. Ich potencjał można także wykorzystać, instalując je na elewacji lub gruncie. Zadanie, które mają do wykonania, to pobranie energii ze słońca, aby następnie przekształcić ją w energię elektryczną.

Wybór paneli fotowoltaicznych – kieruj się jakością

Wybór paneli fotowoltaicznych nie może być przypadkowy. Zanim zdecydujemy się na konkretne modele, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu istotnych elementów, które będą miały wpływ na maksymalne wykorzystanie ich potencjału energetycznego. W praktyce oznacza to, że muszą charakteryzować się one wysoką jakością. W grę wchodzi przede wszystkim ich wykonanie, ale także to, czy producent korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych (branża OZE rozwija się w bardzo szybkim tempie).

Warto, aby dana firma szukała także swoich pomysłów, a tym samym wyznaczała ścieżki dla konkurencji. Nie kupuj najtańszych modułów na rynku. Biorąc pod uwagę, że montaż paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która ma służyć przez wiele lat, nie warto na niej oszczędzać. Zainwestowane pieniądze po pewnym czasie zwrócą nam się z nawiązką.

Co jeszcze składa się na jakość paneli? Oprócz marki, solidności wykonania i zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, warto też wziąć pod uwagę gwarancję producenta, status Tier 1 (ranking stworzony przez Bloomberg New Energy Finance) i wyniki badań niezawodności, realizowane przez instytut PVEL.

Wybierając panele fotowoltaiczne, nie można zapomnieć o falowniku, czyli inwerterze. To właśnie on jest odpowiedzialny za konwersję prądu stałego na prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna to także inwestycja w złączki, jak również zestaw kabli. Takie działanie umożliwi nam zarówno połączenie poszczególnych modułów fotowoltaicznych, jak i modułów ze wspomnianym już falownikiem. Chcąc zapewnić stabilność instalacji, trzeba też pamiętać o odpowiedniej konstrukcji nośnej.

Weź pod uwagę dobór mocy i fachowy montaż

Na wykorzystanie potencjału, jaki dają panele fotowoltaiczne, składa się zarówno ich wysoka jakość, jak i profesjonalny, zgodny ze wszystkimi standardami montaż. Pamiętajmy także o tym, że panele należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego danego budynku. W praktyce oznacza to, że zupełnie inny może mieć ten, który jest dopiero w budowie (instalacja fotowoltaiczna powinna być uwzględniona już na etapie projektu), inny natomiast ten, który jest już eksploatowany przez jakiś czas.

Mówiąc o montażu, należy uwzględnić kilka czynników. Dach nie powinien być skierowany na północ i nie powinien być zacieniony. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia roślinności, która może powodować rozległy cień.

Koniec końców należy zadbać także o prawidłowe czyszczenie instalacji. Nie można dopuścić do pojawienia się na niej różnego rodzaju zabrudzeń powstałych m.in. na skutek dużej ilości kurzu czy porastania mchem. To ważne, jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać jej potencjał energetyczny i zapewnić długą żywotność.

Inwestycja w dobrej klasy panele fotowoltaiczne to najlepsze z możliwych rozwiązań. Pamiętajmy o tym, że ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb energetycznych budynku, jak również wzięcie pod uwagę szeregu czynników wpływających na ich jakość, to pewność, że nasze pieniądze zostały dobrze zainwestowane.