Pages Menu
Categories Menu

Posted by on sie 16, 2021 in OZE | 0 comments

Czy teraz jest najlepszy moment na inwestycję w fotowoltaikę?

Czy teraz jest najlepszy moment na inwestycję w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w Polsce – zarówno wśród właścicieli firm i gospodarstw rolnych, jak i prywatnych inwestorów chcących obniżyć koszty utrzymania domu i uniezależnić się od podwyżek cen energii. Myślisz o tym, by dołączyć do tego trendu, ale masz pewne wątpliwości? Nie jesteś pewien, czy inwestycja w fotowoltaikę właśnie teraz to dobry pomysł? Sprawdź argumenty ekspertów, które pomogą Ci podjąć decyzję!

Produkcja darmowej energii elektrycznej przy niewielkich kosztach

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na darmową energię elektryczną, w dodatku dostępny dla każdego, kto dysponuje kawałkiem gruntu lub dachu oraz własnym licznikiem elektrycznym. Kiedyś mówiło się sporo o niedociągnięciach tego źródła energii (np. niedostatecznej wydajności w warunkach klimatycznych panujących w Polsce), ale dzięki rozwojowi technologii udało się je wyeliminować. Fotowoltaika jest obecnie bardzo skuteczna i produkuje około 1000 kWh rocznie z 1 kWp mocy instalacji, a upowszechnienie tego typu systemów wpływa na spadek cen ich komponentów. Dzięki temu właśnie teraz możesz zacząć korzystać z wydajnej i trwałej instalacji fotowoltaicznej za niewielkie pieniądze. Oznacza to również, że czas zwrotu z inwestycji jest krótki (średnio wynosi 5-6 lat).

Korzystaj z instalacji fotowoltaicznych jako prosument

Obecnie każdy, kto zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy do 50 kWp (wykorzystywanych na własne potrzeby), może zostać tak zwanym prosumentem (połączenie słów „producent” i „konsument”). Umożliwia to bardzo korzystne rozliczanie wyprodukowanych nadwyżek energii elektrycznej z zakładem energetycznym.

Za 1 kWh energii „oddanej” do sieci można w ciągu roku odebrać:

  • 0,8 kWh w przypadku instalacji o mocy do 10 kWp (80 proc. zwrotu),
  • 0,7 kWh w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kWp (70 proc. zwrotu).

Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna przez cały rok – również zimą, gdy nasłonecznienie jest wyraźnie mniejsze niż latem. Możliwe, że od przyszłego roku dołączenie do systemu prosumenckiego nie będzie już wykonalne. Planowane zmiany w przepisach zakładają, że powyższe zasady będą obowiązywać tylko dla instalacji fotowoltaicznych zamontowanych przed końcem 2021 roku, przez najbliższe 15 lat. Właściciele nowych systemów będą mogli sprzedawać energię po cenach rynkowych, co jest mniej korzystnym finansowo rozwiązaniem.

Inwestycja w fotowoltaikę – dofinansowanie

W 2021 roku można również skorzystać z licznych dopłat do paneli słonecznych.

Ogólny koszt instalacji można obniżyć dzięki skorzystaniu z:

  • programu Mój Prąd,
  • programu Czyste Powietrze,
  • programu Energia Plus (dla firm),
  • programu Agroenergia (dla rolników),
  • ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie kosztów inwestycji od podatku),
  • rozmaitych programów regionalnych.

Wiele z tych opcji dofinansowania pozwala uzyskać dopłaty nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale również na inne systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii lub pozwalające zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne. Nabór do programów takich jak Mój Prąd jest ograniczony czasowo. Czy w przyszłości będą uruchomione kolejne edycje? Nie wiadomo!

Możliwość połączenia paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła

Montując panele słoneczne, uniezależniasz się od wzrostu cen prądu i możesz znacząco obniżyć swoje rachunki. Warto jednak rozważyć szerszy zakres inwestycji, decydując się np. na połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła. Dzięki temu możesz jeszcze wyraźniej obniżyć swoje koszty eksploatacyjne. Panele fotowoltaiczne dostarczą Ci bowiem prąd potrzebny do działania pompy, która może ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową. Oznacza to darmową energię elektryczną i darmowe ogrzewanie!

Fotowoltaika – udana inwestycja

Inwestycja w fotowoltaikę może być bardzo opłacalna. Nie musisz wcale zakładać wielkiej farmy słonecznej – wystarczy mikroinstalacja przy domu, gospodarstwie lub firmie. Wiele wskazuje również na to, że to właśnie teraz jest najlepszy czas na realizację tego typu przedsięwzięć. Im szybciej zdecydujesz się na montaż systemu solarnego, tym szybciej zaczniesz oszczędzać! Korzystając z pomocy ekspertów – np. firmy Erato Energy – możesz się upewnić, że parametry instalacji fotowoltaicznej będą dopasowane do Twoich potrzeb, a zwrot kosztów nastąpi bardzo szybko.