Rozpoczęcie realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”
20.10.2021 odbyła się w Koninie konferencja prasowa otwierająca projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Ze strony miasta Konin w konferencji uczestniczyli m.in. prezydent Konina Piotr Korytkowski i miejskiej architekt Joanny Olczak.
W konferencji wzięli również udział przedstawiciele partnerów projektu: dr inż. Marta Weber-Siwirska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, Katarzyna Wolańska – członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, a także David Brasfield – prezes Norweskiego Stowarzyszenia Zielona Infrastruktura (NFGI).
W ramach przedsięwzięcia powstaną 23 odcinki zielonych korytarzy miejskich o łącznej długości ok. 17 km. Chodzi o tak zaprojektowane ulice, skróty osiedlowe, ścieżki, którymi można będzie spacerować bądź przejechać rowerem, a które pełnić będą funkcje rekreacyjne, sportowe, zdrowotne, edukacyjne i integracyjne. W tej przestrzeni pojawią się m.in. zielone przystanki, ławki z donicą na zieleń, gazony z zielenią, donice z roślinnością, nasadzenia roślinnością zatrzymującą wodę i dającą cień.
Dwa parki kieszonkowe, siedem zielonych podwórek miejskich – w tym jedno na placu Wolności, trzy tężnie na wyspie Pociejewo, zielone korytarze miejskie o długości około 17 km – pojawią się w ciągu 2,5 roku w Koninie.
Wsparcie z Programu Operacyjnego „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, finansowanego ze środków MF EOG 2014-2021 oraz z budżetu państwa, wynosi 8,2 miliona zł, a całe przedsięwzięcie kosztuje 9,7 miliona.
Projekt ma charakter kompleksowy uwzględnia działania adaptacyjne, mitygacyjne oraz edukacyjne, które są ze sobą spójne i wzajemnie powiązane.
Więcej informacji o projekcie realizowanym przez miasto Konin można znaleźć na stronie projektu prowadzonej przez partnera Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”.